Макрофотограф разкри чудовищни черти в лицето на мравката. Кадърът, заснет от Еугениус Кавалиаускас, е един от 57-те образци в конкурса за макрофотографии "Малък свят".
Тазгодишното издание е 48-ото поред и цели да разкрие невидимия свят под микроскоп. По думите на автора на снимката обаче "ужаси не съществуват в природата".
"Още когато се захващах с макрофотографията, знаех, че всички бръмбари изглеждат като малки чудовища. Сега обаче, от позицията на времето и опита, мога да кажа, че съм изненадан колко много интересни, красиви и непознати чудеса се таят под краката ни", казва той.
"Стремя се да улавям детайлите, сенките и скритите ъгълчета. Главната роля на фотографията е да бъде откривател. Очарован съм от шедьоврите на Създателя и на шанса, който имам да наблюдавам произведенията на Бог", допълва Кавалиаускас.
Въпреки че кадърът се разпространи масово в мрежата, той не получи голямата награда на конкурса. Честта се падна на шведския тандем Григорий Тимин и Микаел Милинкович, пресъздали прекрасен флуорисцентен образ на ембрион на мадагаскарски гигантски гекон.
Посредство 63-кратно увеличение те са успяли да запечатат малките вени и кости на лапата му.
Из живота на мравките
Армия от мравки прави мост до гнездо на оси, за да го унищожи (видео)
Неотдавна ви показахме удивително видео, в което армия от мравки проправя мост до гнездо с оси, за да го унищожи.
Авторът пояснява, че когато мравките се втурнат в такава масирана атака, обикновено осите вече са побегнали от гнездото си. Труженичките от своя страна не напускат, докато не пренесат всички оставени медни пити, ларви, какавиди и яйца, наред с останалите възрастни насекоми, които не са успели да избягат.
“За тях е много по-ефективно да изградят мост, който се спуска надолу и после да се изкачва нагоре”, поясява той.
Видеото ни разкрива по удивителен начин колективната интелигентност на рояка и взаимодействието на индивидите при изграждането на сложна структура.