Сигнализирай!

COP27: Какво представлява конференцията за климата в Египет и защо е важна?

Gospodari.com
Gospodari.com
01.11.2022 г.
90
0

На 6-ти ноември световните лидери ще се съберат на срещата на върха на ООН в Шарм ел Шейх, Египет, за да обсъдят действия за справяне с климатичните промени. Те ще останат там до 18-ти ноември.

Според експерти ни очаква година на бедствия и счупени температурни рекорди.

Какво представлява срещата на върха на ООН за климата?

Срещи на върха на ООН за климата се провеждат ежегодишно. Целта е правителствата на различните държави да се споразумеят за общи стъпки в ограничаването на покачващите се световни температури.

Абревиатурата на срещите е COP (от Conference of the Parties), което означава „Конференция на страните“. Участващите в срещата са държавите, подписали първоначалното споразумение на ООН за климата през 1992 г.

Европа призовава Г-20 за по-високи цели в борбата с измененията на климата

Защо са необходими подобни конференции?

Глобалните температури се покачват поради газовите емисии на човешката дейност - най-вече от изгарянето на изкопаеми горива като нефт, газ и въглища.

Глобалните температури досега са се повишили с 1,1 градуса по Целзий и стремглаво се насочват към определената цел за ограничение, която е 1,5 градуса по Целзий. Това посочват учените от Междуправителствената група по изменение на климата (IPCC). Те посочват, че ако температурите се повишат с 1,7-1,8 градуса по Целзий над нивата от 1850 г., половината от световното население ще бъде изложено на животозастрашаваща горещина и влажност.

През 2015 г. по тази причина 194 държави подписаха Парижкото споразумение, обещавайки да продължат усилията си за ограничаване на покачващите се температури.

Кой ще присъства на COP27?

На конференцията са поканени повече от 200 правителства.

Някои лидери обаче не се очаква да присъстват. Сред тях са британският премиер Риши Сунак и Владимир Путин. Русия и Великобритания все пак ще изпратят делегати. Китай не е потвърдил участието си.

Домакинът Египет призова страните да загърбят различията си и да "покажат лидерство".

Екологични благотворителни организации, обществени групи, мозъчни тръстове, фирми и дори религиозни групи също ще вземат участие.

Европейската комисия с предложение за по-строги мерки срещу замърсяването

Защо COP27 се провежда в Египет?

Това ще бъде петият път, в който конференцията се провежда в Африка. Континентът е един от най-уязвимите региони в света.

Местните власти се надяват, че по този начин повече внимание ще бъде привлечено към тежките последици от изменението на климата върху континента. Поради сушата в Източна Африка, 17 милиона души са изправени перд продоволствена несигурност.

Изборът на Египет за място на срещата предизвика противоречия. Някои активисти за правата на човека и климата изтъкнаха, че правителството не им е позволило да присъстват, защото са критикували практиката му.

Какво ще се обсъжда на COP27?

Преди срещата страните бяха помолени да представят амбициозни национални планове за справяне с климатичната криза. До момента едва 25 са го направили.

COP27 ще се фокусира върху три основни области:

  • Намаляване на емисиите
  • Подпомагане на страните да се подготвят за и да се справят с изменението на климата
  • Осигуряване на техническа подкрепа и финансиране за развиващите се страни за изпълнение на горните цели

Някои въпроси, които не бяха напълно разрешени или дискусирани на миналогодишната конференция също ще бъдат обсъдени:

  • Компенсации за загуби и щети – пари за подпомагане на страните да се възстановят от последиците от изменението на климата, вместо просто да се подготвят за тях
  • Създаване на глобален "въглероден пазар" - за ценообразуване на ефектите от емисиите в продукти и услуги в световен мащаб
  • Засилване на ангажиментите за намаляване на употребата на въглища

Ще има и тематични дни за различните въпроси, напр. финансирането, селското стопанство, биоразнообразието и т.н.

Какви предизвикателства можем да очакваме?

Финансирането отдавна е трудна тема за преговори на конференцията.

През 2009 г. развитите страни се ангажираха да предоставят 100 милиарда долара годишно на развиващите се страни до 2020 г., за да им помогнат да намалят емисиите си и да се подготвят за изменението на климата. Целта не бе изпълнена и бе преместена до 2023 г. Сега обаче развиващите се нации призовават за компенсации на вредите, причинени им от изменението на климата.

Възможност за извършване на такива плащания бе изключена от преговорите за климата в Бон след отпор от по-развитите държави. Те се страхуваха, че ще бъдат принудени да плащат компенсации в продължение на десетилетия. ЕС обаче се съгласи, че дискусиите трябва да се проведат на COP27.

Инициативата AFR100 на Bezos Earth Fund ще се бори с обезлесяването в Африка (видео)

Какво можем да очакваме?

Развиващите се държави като минимум ще поискат финансиране за загуби и щети, което ще бъде точка от дневния ред. Те също така ще настояват и за определяне на дата, когато да започнат да получават плащания.

Участващите власти най-вероятно ще поискат от големите развиващи се страни - като Китай, Индия, Бразилия, Индонезия и Южна Африка - да поемат по-голям ангажимент да се откажат от въглищата - най-мръсното от изкопаемите горива.

Има и ангажименти от миналогодишната среща, - относно горите, въглищата и метана - които повече страни може да подкрепят.

Предстои да видим как ще протече тазгодишната конференция за климата.

Въпреки всичко, някои учени са на мнението, че вече е прекалено късно и никакво количество разговори на високи нива не могат да разрешат бързо задаващия се проблем. Според тях целта за ограничение на покачването на температурите по света от 1,5 градуса по Целзий няма да бъде постигната.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.