Сигнализирай!

Вижте най-старото стълбище в света, което е отлично запазено (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
29.11.2022 г.
107
0

Вижте най-старото стълбище в света, което е отлично запазено. То е част от най-старата солна мина. Мястото е в Халщат, Австрия, а стълбището е почти на 3400 години.

22-годишно чихуахуа официално е най-старото куче в света (снимки)

Вижте най-старото стълбище в света, което е отлично запазено (видео)

Разбира се, днес никой не изкачва и не слиза по неговите стъпала. Но поне древната структура все още може да бъде видяна.

Дървеното стълбище е открито през 2002 г. в праисторическата част на солната мина Christian von Tuschwerk. Изследванията включват дендрохронология (изследване на годишните пръстени на дървесината). Те са проведени от учени от Природонаучния музей във Виена. И показват, че стълбището е използвано за изваждане на "бялото злато" от планината през 1344-1343 г. пр.н.е.

Най-старото дърво на света е може би на 5000 години

Минни работници в Халщат през бронзовата епоха.© Илюстрация: Х. Решрайтер – Д. Грьобнер / Виенски природонаучен музей

Уникално

Това, което прави стълбището уникално, е както неговата конструкция, така и степента му на запазване. Ширината на стъпалата от 1,2 м позволява транспортирането на тежки товари. И същевременно двупосочно преминаване (едновременно нагоре и надолу) на миньорите, заедно с носения от тях товар.

Вижте най-старото декорирано бижу в Европа, което е на 41 500 години (снимки)

Стълбището се простира на повече от 8 метра. То е проектирано като помощно средство за преодоляване на огромните купчини минни отпадъци, върху които лежи. Запазените следи от дървообработване в материала, от който е направено, показват, че стълбището не е изсечено с тесла, а по-скоро е създадено чрез напречно рязане с бронзова брадва.

Конструкция

Въпреки че конструкцията е уникална и не се среща никъде другаде, стълбището в Christian von Tuschwerk не е единствено в самата солна мина в Халщат.

Части от подобни стълбища са открити и в други части на мината. Това предполага, че те са били стандартно оборудване за достъп при добив на сол през бронзовата епоха.

Вероятно е имало два варианта. Широка конструкция, разположена върху минните отпадъци и използвана главно за транспортиране на сол, и по-тясна версия в шахтите, осигуряваща само достъпа на работниците, пише Еarthly Мission.

Източник: NatGeo

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.