Ивелина Бахчеванова осъди прокуратурата за над 50 000 лв. Софийският градски съд (СГС) е уважил в пълен размер иска на подсъдимата и оправдана за взривовете в завода за боеприпаси "Миджур" Бахчеванова. 15 души загинаха при експлозиите.
Софийският градски съди присъди на Бахчеванова 50 000 лв. за неимуществени вреди и 7510 лв. за имуществени вреди
СГС присъжда на Бахчеванова 50 000 лева обезщетение за неимуществени вреди от незаконното обвинение и още 7510 лева за имуществени вреди от платени адвокатски хонорари и разноски за пътувания и престой във Видин. В града делото за взривовете бе гледано на първа инстанция. За това съобщава Lex. Решението не е окончателно и може да бъде атакувано от прокуратурата пред апелативния съд.
Ивелина Бахчеванова бе шеф на Дирекция "Международно контролирана търговия и сигурност" към министерството на енергетиката и икономиката, както и секретар на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение. Обвинения за престъпление по служба бяха повдигнати срещу нея, тъй като е подвела членовете на комисията и е разрешила вноса на мините от Гърция. Подсъдими заедно с нея бяха бившият шеф на завода Валери Митков, инж. Палма Иванова, инспектор "Здравословни и безопасни условия на труд и противопожарна безопасност" в завода, както и Божидар Василев, началник отдел "Контрол върху общоопасните средства" в МВР.
Взрив на цистерна край Русе взе жертва (видео и снимки)
Взривовете във "Видекс", взели 15 човешки живота
Припомняме, че на 1 октомври 2014 г. мощните взривове във "Видекс" (вече "Миджур") взеха 15 жертви. Трима работници бяха ранени. Причината за инцидента е утилизация на противопехотни мини. Взривовете са толкова силни, че две от сградите са изпепелени, пише СЕГА.
Разследващите твърдят, че причините за многото жертви са три. Те включват неспазени правила при работа с боеприпаси, липса на умения при утилизацията и съхранение на огромни количества боеприпаси в завода. Прокуратурата обяви в хода на разследването, че работниците не са знаели как се работи с такива мини. Те са разтваряли противопехотните мини с чук.
Подсъдимите бяха оправдани окончателно през май 2022 г. Делото продължи общо 6 години пред трите инстанции. С оправдателните присъди, те получиха и правото да поискат обезщетение по Закона за отговорността на държавата за вреди (ЗОДОВ).
Взривът на боеприпаси е трябвало да се случи в България, а не в Чехия?
Мотивацията на стда
Ето какво гласи решението на съда:
"За повече от шест години, ищцата е била принудена да отсъства от семейството си, в т.ч. и от детето си. Към датата на привличането ѝ като обвиняем е детето е било кърмаче, на 6 месеца. В един продължителен период ищцата е търпяла негативни емоции, свързани от една страна със страх от неоснователно осъждане. От друга, с невъзможността да полага адекватни грижи за семейството и детето си. Това е съпътствано от финансови затруднения във връзка с невъзможността ѝ да полага труд, да получава възнаграждение, и едновременно с това да организира защитата си, заплащайки разходите във връзка с воденото срещу нея наказателно производство".
Видео: BulgariaOnAir