Путин забрани продажбата на нефт на определени държави с указ, наречен „специални икономически мерки“, предава bTV.
Под ударите на своеобразните сванкции ще попаднат страните въвели таван на цените на петрола. Срокът на т. нар. „мерки“ е от 1 февруари до 1 юли 2023 година.
И Русия, и Украйна изразиха недоволство спрямо ценовия таван за руския суров петрол
Таванът от 60 долара за барел суров петрол влезе в сила на 5 декември. Тя бе приета от страните на Европейския съюз и Г7 заедно с Австралия. Той бе одобрен наред с девети пакет санкции на ЕС срещу Русия от началото на инвазията в Украйна.
Деругация
Мярката не засегна петрола и продуктите, добивани от него там, където е в сила деругация. Такъв е случаят с България. Тя бе постигната от кабинета на Кирил Петков за срок до 31 декември 2024 година. Деругацията беше дадена във връзка с географското положение и заради затрудненото влизане на петролни танкери през Босфора, както и заради факта, че рафинерията в Бургас работи по-ефективно с руски петрол.
„Лукойл“ щяла да плати авансово данъка върху свръхпечалбите си
Таванът се очаква да удари силно приходите на Русия и да намали значително споособностите ѝ да води война“, изтъкна предедателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Източници в Брюксел смятат, че въвеждането му ще има положителен ефект както върху световните пазари, така и върху инфлацията.
Реакцията
Същевременно, недоволство оъ мерките изразиха и Русия, и Украйна. Говорителят на президенството Дмитрий Песков обяви по-рано, че страната му няма да приеме таван на цените на износа на руски петролни продуклти и заплаши с отговор.
Украйна също не одобри мярката, като президентът Зеленски я определи като „недостатъчна“.
Решението на Путин
В мотивите си за указа днес се посочва, че те се предприемат срещу „неприятелските действия на Съединените щати и други държави с цел защита на националните интереси на Русия“. По този начин доставките на руски петролни продукти за посочените страни ще бъдат възможни само със специално разрешение на президента Путин.