Защо Русия издирва Христо Грозев?
Разкриване на секретна група, която програмира целите на руските ракети в Украйна – това е вероятната причина, смята Христо Грозев.
Според Грозев това журналистическо разследване може да се възприеме от руските власти като нарушение на приетия по-рано тази година от Москва закон срещу дезинформацията по време на война. С него Кремъл се опитва да контролира информацията, която стига до руските граждани в страната относно случващото се в Украйна.
Русия обяви за издирване български разследващ журналист (снимка)
"Най-близкото ни разследване до това е идентифицирането на секретна група в Русия, която програмира целите на бойните крилати ракети, които удрят по Киев. Идентифицирахме 33-ма младежи, които бяха санкционирани от ЕС миналата седмица", казва Грозев в интервю за bTV.
В споменатата публикация от 24 октомври Грозев описва работата на руски екип от военни инженери, които насочват голяма част от смъртоносните ракети, които руската армия изстрелва срещу цивилна инфраструктура в Украйна. Жертвите на тези ракети са стотици, а според Грозев действията на този екип биха могли да се разследват като военнопрестъпления.
Христо Грозев: Страхувам се от убийство или отвличане (видео)
Според официалната позиция на българските власти обявяването за издирване на Христо Грозев е опит за сплашване на български гражданин и е насочено срещу свободата на словото и медиите.
В четвъртък от вътрешното министерство съобщиха още и че са изпратили писмо до руското ведомство за повече информация по случая, припомня Свободна Европа.
Министерството на външните работи на България също извика посланичката на Русия в страната Елеонора Митрофанова за обяснение. На срещата зам.-министърът Костадин Коджабашев е изразил протест срещу решението на Москва.
На излизане Митрофанова каза пред журналисти, че не знае защо е издирван Грозев, но поясни, че „нищо не го заплашва“. „Казваме му – просто не идвай в Русия“, каза тя и уточни, че журналистът „може да ходи, където си иска“, стига това да не е в руската държава.
Митрофанова: Няма конкретно обвинение към Христо Грозев (видео)
В петък Грозев каза, че не се чувства по-спокоен след това изказване на Митрофанова и намира противоречие в думите ѝ.
„От една страна тя не е осведомена каква е причината, после казва, че няма опасност. Когато от Кремъл дойде съобщение, че няма опасност, трябва да започнеш да се притесняваш“, допълни още той.
По-рано през седмицата Грозев каза, че сайтът Bellingcat е привлякъл вниманието на руските власти още преди войната с разследванията си за отравянето на опозициония лидер Алексей Навални. Тогава журналистът доказа участието на руската ФСБ, а документалният му филм „Навални“ с историята на разследването му попадна в късата листа за наградата „Оскар“. Той водеше екипа, който разследва отравянето с Новичок във Великобритания на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му. С него Грозев спечели множество европейски награди за журналистика.
От началото на 2022 г. Грозев е изпълнителен директор и председател на борда на базирания в Нидерландия разследващ сайт Bellingcat. Сайтът се занимава с анализ на данни. Той е основан през 2014 г. от британския блогър Елиът Хигинс.
Bellingcat придобиха световна известност с разследването си за свалянето на малайзийския пътнически Боинг "полет MH17" с маршрут от Амстердам до Куала Лумпур. Самолетът беше свален през 2014 г. над Донбас. Журналистите от Bellingcat доказаха, че установките, с които е бил свален самолетът, са руски. При падането загинаха 298 души.
Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.