77-годишен пациент с онкологично заболяване ще ходи отново.
Над 9 месеца мъжът от София е бил прикован към леглото със счупена тазобедрена става и множество придружаващи заболявания. Това съобщават от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
На 28 февруари 2022 г. столичанинът губи равновесие и пада лошо докато е вкъщи. В резултат получава тежко счупване на тазобедрената кост на единия крак.
„Отначало помислихме, че е натъртване, но след като болките не минаха 10 дни, потърсихме консултация с лекар в една от големите специализирани ортопедични болници. Там отначало ни предложиха операция, но след като разбраха, че мъжът ми е с онкологично заболяване, се отказаха и ни посъветваха да оставим костта да заздравее сама“, разказва съпругата Мария.
Така започва един от най-големите кошмари за семейството, защото болките на техния близък са нетърпими и той е прикован към леглото.
Половин година по-късно семейството прави втори опит да намери решение за здравословния проблем на 77-годишния мъж. Отново в реномирана травматологична болница и отново без успех. Този път лекарите са склонни да оперират, но предупреждават, че рискът от фатален край е 50:50. Риск, който близките на мъжа не са готови да поемат.
Междувременно пациентът посещава два пъти месечно Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. След специфична имунотерапия, ходът на онкологичното му заболяване е спрян.
При едно от посещенията жената решава да потърси консултация и с началника на Клиниката по ортопедия и травматология проф. д-р Пламен Кинов, за когото е чувала, че прави чудеса. Известният ортопед прегледал документите и останал изумен как е възможно почти година този човек да бъде принуден да търпи силните болки. Решил да го оперира.
„Основното предизвикателство беше възрастта на пациента и това, че е много увреден, с множество придружаващи заболявания: онкологично, неврологично, мозъчно-съдова болест. Освен това беше налице залежаване над 6 месеца. Един пациент, който е обездвижен, организмът му атрофира и капацитетът за възстановяване е намален. Когато обсъждаме операцията, обикновено обяснявам на пациентите, че натоварването, което им предстои, е все едно да се качат в този момент на вр. Мусала. Операцията представлява едно голямо натоварване за организма и за сърдечно-съдовата система, което пациентът трябва да понесе. И тук е нашата роля да успеем така да го подготвим, че всичко да мине благополучно. Още повече, че самото счупване не беше стандартно, а много тежко, с раздробена бедрена кост. Фрагментите ѝ бяха зараснали в неправилна позиция, с тежка контрактура, атрофия на мускулите, склерозиране на тъканите“, спомня си проф. д-р Кинов.
Експериментално лечение за рак излекува всички участници в проучването
Преди проф. Кинов да пристъпи към операцията, с проф. д-р Троянова съставят план, така че да бъде избран най-подходящия момент.
„Имаме голям опит в такива, особено тежки случаи и успяхме да извършим сложно ревизионно протезиране, благодарение на което възстановихме ставата. Пациентът вече прави първите си крачки и вярвам, че с помощта на кинезитерапевтите ще се възстанови дотолкова, че да може сам да се обслужва и да не бъде в тежест на близките си“, обнадежден е ортопедът.
Сложната операция е извършена само за час и половина и с минимална кръвозагуба, което е ключово при тежко увредени пациенти.
Пациентът вече е изписан от Клиниката по ортопедия и травматология. Още от събота ще продължи лечението си в Клиниката по медицинска онкология на болницата.