Проучване: Тийнейджърите и младите шимпанзета имат сходно рисково поведение. За това научаваме от публикация на в. Дневник.
Тийнейджърите и подрастващите шимпанзета имат сходно рисково поведение, но приматите може да са по-малко импулсивни от хората.
Изследването разглежда вековни въпроси относно природата, възпитанието и защо юношите са склонни да поемат повече рискове - заради околната среда или заради биологични предразположения.
Изследователят Александра Росати от Мичиганския университет обяснява, че в известен смисъл подрастващите шимпанзета са изправени пред същата психологическа буря, пред която и тийнейджърите.
"Нашите открития показват, че няколко ключови черти на юношеската психология се наблюдават и при най-близките ни роднини примати".
Юношеството при шимпанзетата настъпва между 8 и 15 години. И при тях се наблюдават бързи промени в нивата на хормоните. Започват да установяват нови контакти с връстници, проявяват повишена агресия и се борят за социален статус.
Учени: Мозъкът на тийнейджъра не чува гласа на майката
Изследователите провеждат два теста с хранителни награди. Така в проучването доброволно участват 40 шимпанзета от резерват в Република Конго.
При първия тест подрастващите и възрастните шимпанзета могат да избират между съдържанието в два контейнера, когато изпълнят поставена им задача. Единият винаги съдържа храна, която приматите харесват до известна степен. В другия контейнер има или недолюбван от тях продукт като парче краставица или истинско лакомство - част от банан. Шимпанзетата могат да играят на сигурно и да получат от фъстъците или да рискуват, като тогава имат възможност да вземат банан или краставица.
Вторият тест изследва забавеното удовлетворение - шимпанзетата могат да получат парче банан веднага или да изчакат една минута, за да получат три.
Рисковото поведение както при подрастващите шимпанзета, така и при хората изглежда е дълбоко биологично заложено. Но по-импулсивното поведение може да е специфично за хората в тийнейджърска възраст, смята Александра Росати.
Изследването е публикувано от Американската асоциация на психолозите в онлайн изданието на "Джърнъл ъв експериментъл сайколъджи: дженерал".