Заради инфлацията: В Египет купуват книги на лизинг. Това става ясно от материал на ВВС.
Египтяните са свикнали да плащат за скъпи стоки като автомобили или перални на вноски. Но рязко нарастващата инфлация означава, че те вече могат да купуват книги по този начин.
Как Испания успя да овладее инфлацията
„Книгата се е превърнала в луксозен артикул тук в Египет. Това не е основна стока като храната и хората спестяват от това“, коментира Мохамед Ел-Баали от издателство Sefsafa. Той говори по време на откриването на Международния панаир на книгата в Кайро, който миналата година привлече два милиона души.
Тъй като цените на книгите са се увеличили повече от два пъти, някои египетски автори казват, че са намалили героите и описанията, за да бъдат по-икономични при писането си.
„Цената на хартията и мастилото се повиши неимоверно“, посочва Ел-Баали. „Сега цената на тон хартия е близо четири пъти по-висока, отколкото в началото на годината!“
Той казва, че се е насочил към печатането на книги в чужбина и произвежда по-малко копия, тъй като очаква спад в търсенето. Страхът от спад в броя на купувачите на тазгодишния панаир на книгата - най-старият и най-големият по рода си в арабския свят и голямо събитие за издателската индустрия - доведе до идеята за плащане на вноски.
Египетската асоциация на издателите съобщи, че клиентите вече могат да изберат план за до девет месеца, за да купят книга, като плащат 1,5% лихва.
Авторката Дина Афифи, която пише популярна художествена литература за тийнейджъри, се надява, че схемата ще увеличи слабите продажби. Тя казва, че външният вид на последната ѝ книга за фараоните е променен, за да се намалят производствените разходи.
„Книгата ми беше намалена до само 60 страници от около 100 поради нарастващите разходи за печат“, каза тя пред BBC.
Някои египетски писатели са описали начини, по които са съкратили писането си, за да създадат по-кратки книги. Те включват опростяване на сюжетните линии чрез въвеждане на по-малко второстепенни герои и ограничаване на количеството на описанието.
Египет, която разчита в голяма степен на внос от чужбина, страда от валутна криза. След последователни девалвации парите струват половината от това, което са били преди година.
Правителството твърди, че прави каквото може, за да намали цените. То обвинява за напрежението външни фактори, свързани с войната в Украйна.
Снимки: iStock