Сигнализирай!

Възможна ли е организация на вота с по-малко измами?

Gospodari.com
Gospodari.com
07.02.2023 г.
72
0

"Не е добра практиката в навечерието на изборите да се променя изборното законодателство."
Такова мнение изрази зам.-председателят и говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК) Цветозар Томов в интервю за "Дневник".
Комисията се адаптира като предстои да вземат решение относно вариантите на машинната бюлетина.

Според него, винаги има опасност от манипулации в изборния процес, независимо от промените в изборното законодателство, като грешки могат да станат на всеки етап от отчитането на вота.
Обикновено те са в резултат на операторско действие при въвеждането на информацията. Въпреки това от ЦИК разработват механизми за справяне с проблемни ситуации.

Eто какво ще се случва с протокола от машинното гласуване

След гласуваните изборни промени, вотът от хартиените и машинните бюлетини ще се отчита ръчно. При машините ще се броят отпечатаните разписки, които ще се подпечатват.

източник: bulphoto

"В комисията има консенсус, че изрично трябва да се подчертае, че при машинно гласуване няма недействителни гласове", казва Цветозар Томов.
Това решение е наложително заради празноти в изборното законодателство.

"В закона има непипнати текстове, които се отнасят до хартиената бюлетина, а теоретично биха могли да бъдат изтълкувани като отнасящи се към бюлетината от машинно гласуване, но те водят до абсурди", допълва той.

"Законът може да има недостатъци, но е изпълним. И е възможно да създадем организация, при която изборните измами да намалеят", пояснява още зам.-председателят.

За него най-важното е да се създаде изборен регистър, но той изисква доста промени във функционирането на процеса и понастоящем липсва политическа воля за неговото изграждане.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.