"Не е добра практиката в навечерието на изборите да се променя изборното законодателство."
Такова мнение изрази зам.-председателят и говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК) Цветозар Томов в интервю за "Дневник".
Комисията се адаптира като предстои да вземат решение относно вариантите на машинната бюлетина.
Според него, винаги има опасност от манипулации в изборния процес, независимо от промените в изборното законодателство, като грешки могат да станат на всеки етап от отчитането на вота.
Обикновено те са в резултат на операторско действие при въвеждането на информацията. Въпреки това от ЦИК разработват механизми за справяне с проблемни ситуации.
Eто какво ще се случва с протокола от машинното гласуване
След гласуваните изборни промени, вотът от хартиените и машинните бюлетини ще се отчита ръчно. При машините ще се броят отпечатаните разписки, които ще се подпечатват.
"В комисията има консенсус, че изрично трябва да се подчертае, че при машинно гласуване няма недействителни гласове", казва Цветозар Томов.
Това решение е наложително заради празноти в изборното законодателство.
"В закона има непипнати текстове, които се отнасят до хартиената бюлетина, а теоретично биха могли да бъдат изтълкувани като отнасящи се към бюлетината от машинно гласуване, но те водят до абсурди", допълва той.
"Законът може да има недостатъци, но е изпълним. И е възможно да създадем организация, при която изборните измами да намалеят", пояснява още зам.-председателят.
За него най-важното е да се създаде изборен регистър, но той изисква доста промени във функционирането на процеса и понастоящем липсва политическа воля за неговото изграждане.