Защо земетресението в Турция и Сирия е толкова смъртоносно?
Земетресението с магнитуд 7,8 по Рихтер, което удари Турция и Сирия в понеделник, вероятно ще бъде едно от най-смъртоносните за това десетилетие. Това смятат сеизмолозите на фона на повече от 100 км разкъсване между анадолската и арабската плочи, предава Reutеrs.
Жертвите на земетресението в Турция и Сирия надхвърлиха 5000
Какъв е произходът му?
Епицентърът е на около 26 км източно от турския град Нурдаги на дълбочина около 18 км в Източноанадолския разлом. Земетресението се е разпростря на североизток, причинявайки опустошения в Централна Турция и Сирия.
През 20-ти век Източноанадолският разлом е показвал умерена сеизмична активност. Само три земетресения над 6 по скалата на Рихтер са регистриран от 1970 г. в района, според Геоложката служба на САЩ. Но през 1822 г. земетресение с магнитуд 7 там е убило около 20 000 души.
Колко е силно?
Средно всяка година има по-малко от 20 земетресения с магнитуд над 7, което прави събитието от понеделник тежко.
В сравнение със земетресението от 6,2, което удари централна Италия през 2016 г. и уби около 300 души, земетресението в Турция и Сирия е освободило 250 пъти повече енергия. Това отбелязва Джоана Форе Уокър, ръководител на Института за намаляване на риска и бедствията към Лондонския университетски колеж.
Само две от най-смъртоносните земетресения от 2013 г. до 2022 г. са били със същия магнитуд като земетресението от вчера.
Защо е толкова смъртоносно?
Източноанадолският разлом е от т. нар. спускащи се разломи. При тях твърдите скални плочи се натискат една срещу друга през вертикална линия на разлом, създавайки напрежение, докато една от тях най-накрая се подхлъзне в хоризонтално движение, освобождавайки огромно напрежение, което може да предизвика земетресение.
Разломът Сан Андреас в Калифорния е може би най-известният в света. Учените предупреждават, че катастрофалното земетресение отдавна е закъсняло. И такова все още може да се случи.
Първоначалното разкъсване на земетресението в Турция и Сирия е започнало на сравнително малка дълбочина.
„Люлеенето на земната повърхност ще е било по-сериозно, отколкото при по-дълбоко земетресение със същия магнитуд при източника“, коментира Дейвид Ротъри, планетарен геоучен от Open university във Великобритания.
Какви вторични трусове могат да се очакват?
Единадесет минути след първоначалния трус регионът беше ударен от вторичен трус с магнитуд 6,7 по Рихтер. Земетресение с магнитуд 7,5 по Рихтер дойде часове по-късно, последвано от ново със 6 по Рихтер следобед.
След смъртоносното събитие от 1822 г., вторичните трусове продължиха и през следващата година.
Ето защо експертите очакват трусовете да продължат и да вземат още жертви.
А студеното зимно време означава, че хората, заседнали под развалините, имат по-малък шанс за оцеляване.