Сигнализирай!

Русия губи половин милиард долара на ден заради санкциите

Gospodari.com
Gospodari.com
28.02.2023 г.
27
0

Русия губи половин милиард долара на ден заради санкциите, предава Mediapool.

Енергийните свръхпечалби вече са блян за Русия. Приходите, които през 2022 г., снабдяваха бюджета с пари за армията, а бизнеса - с валута за внос на стоки, намаляха повече от половината.

Според изчисления на анализатори от Deutsche Bank доходите на руската икономика от износ на петрол и газ са намалели с 500 милиона долара на ден. Тези цифри са в сравнение с нивата на приходите от преди нахлуването в Украйна.

Петролните приходи, които бяха 500-600 милиона долара дневно, паднаха до 300 милиона долара на ден. Това заедно с цените на руския сорт Urals, който петролните компании продават с повече от 40% отстъпка спрямо Brent.

Стойността на петрола с руски произход падна с почти една трета. Това се случи в резултат на западните санкции, които включват ембарго на ЕС и въведен от Г-7 "таван на цените". Според Министерството на финансите средната цена на Urals през януари и декември е паднала до 50 долара за барел. За сравнение - през октомври е била 79.5 долара, а през летните месеци - над 80 долара.

Снимка: iStock

Спадът на приходите от газ е още по-чувствителен. Миналата година физическият обем на доставките за Европа падна до минимум от края на 80-те години на миналия век. Някога най-големият пазар за продажби на "Газпром" намаля от 2.5 милиарда кубически метра на седмица до само 500 милиона. Русия печели 50 милиона долара на ден от износ на газ. В сравнение с 300 милиона долара средно за периода от август 2021 г. до август 2022 г., според изчисления на Deutsche Bank.

Вносът на руски петрол за ЕС се срива, къде отиват количествата?

"Ерата на свръхдоходи за Русия от пазара на петрол и газ приключи, казва Янис Клуге, икономист в Германския институт за международни въпроси и въпроси на сигурността. Това представлява заплаха за бюджета, който миналата година достигна дефицит от 3.3 трилиона рубли, а тази година е планиран с "дупка" от 3 трилиона рубли".

Според Министерството на финансите, петролните и газови приходи на хазната са спаднали с 47% на годишна база. Непетролни и газови - с 28%, а месечният дефицит – достигнал почти 1.8 трилиона рубли – е рекорден за януари през последните 25 години.

Как Русия се справя с дефицита?

Министерството на финансите продаде за пръв път в историята 3.6 тона злато от Фонда за национално богатство, за да се справи с дефицита. То също така „разпечата“ последните налични валутни резерви, които не са обект на западни санкции - 310 милиарда китайски юана от ФНБ. През януари Министерството на финансите и Централната банка продадоха на фондовата борса юани за 54.5 милиарда рубли. През февруари ще утроят тази сума до 160.2 милиарда рубли.

Тази година "ще бъде истинско изпитание" за руската икономика, казва Тим Аш, старши сътрудник за Русия и Евразия в Chatham House. Към петролното ембарго от 5 февруари е добавена забрана за доставка на петролни продукти за страните от ЕС. Пренасочването на обеми към Азия ще бъде много по-трудно, дори и с ценови отстъпки. Индия и Китай имат собствена мрежа от рафинерии. Те предпочитат да купуват суров петрол, за да го преработват сами, предупреждава анализаторът на Bruegel Бен Макуилямс.

В резултат на това Русия ще трябва да намали добива, единодушни са експертите. Правителството вече обяви доброволно намаляване с 500 000 барела на ден от март. Но това е само началото, според Международната агенция по енергетика и ОПЕК. По техни оценки добивът на петрол до края на годината ще намалее с 8-10%, до 9.9-10.1 милиона барела на денонощие.

Още по-мрачна картина прогнозират други анализатори. Според тях петролната индустрия на Русия ще бъде принудена да намали производството с 18% до 8.8 милиона барела на денонощие. Това ще е най-ниското ниво от началото на 2000-те години.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.