Български геолог прогнозира нов силен трус в Турция, предава сайтът Novini.bg.
Нашите земи са част от стабилната Евразийска (Евроазиатска) тектонска плоча от десетки милиони години насам. На юг от нас са по-малките Анатолийска и Егейска плоча. Движенията между тях и с Африканската плоча са причина за високата сеизмичност в района на Източното Средиземноморие.
Поредна серия от земетресения в Югоизточна Турция днес
Що се отнася до сеизмична опастност, в България най-важна е границата между Евразийската и Анатолийската плоча, която се маркира от зоната на Северноанадолския разлом. Той е много добре проучен. А турските колеги осъществяват забележителен мониторинг на пълзенето на разлома, включително и в акваторията на Мраморно море.
Геологът проф. д-р Янко Герджиков коментира в интервю за "Телеграф"."Всички данни индикират, че западните части на зоната ще генерират в следващите години трус с вероятен магнитуд около 7. И в Истанбул вече се взимат мерки да се преместят хората от най-уязвимите сгради.
Може ли човешката активност да предизвиква земни трусове?
Герджиков заяви, че е възможно и се случва. "Това са различни взривове, най-чести са при изпитания на ядрени оръжия. Също може да припомним унищожителния взрив от 4 август м.г. в пристанището на Бейрут, при което възпламеняването на 2750 тона амониев нитрат не само унищожи част от града, но и генерира трус, регистриран от сеизмичните центрове и оценен с магнитуд 3,4", обясни специалистът.