2022 година отбеляза 18% ръст в цената на имотите. Прогнозите за 2023 година са за спад от около 10%, разкрива NOVA. Тенденциите показват търсене на по-малки жилища, както и на имоти извън големите градове.
"2021 г. беше годината с най-много сделки и най-бързо купуване на имоти. Средно с 10% се покачват цените всяка година. 2022 г. започна като 2021 г. - с много продажби, но заради войната в Украйна се забеляза лек спад впоследствие. Преди пандемията хората искаха по-големи жилища, след нея вече ориентацията е към двустайни жилища. Новото строителство предлага по-големи двустайни жилища, а хората се насочват предимно към тухлен строеж. Интересът към втори дом или имот в малка община извън големия град ще продължи. Могат да се оформят и квартали с къщи край градовете". Това заявява директорът на imoti.net Снежана Стойчева.
Собственици на имоти у нас са получили над 14 млн. лв. от наеми през Airbnb
По нейни думи, фактори като инфлацията, лихвените проценти и поскъпването на строителните материали и труда, ще повлияят на потребителите при решенията за покупко-продажба на имоти. Възможно е ситуацията след земетресенията в Турция също да се отрази на пазара.
Според Добромир Ганев от Национално Сдружение на недвижимите имоти 2023 г. ще бъде преходна година. През нея ще има спад на цените на имотите, но той едва ли ще достигне 10%.
"Вероятно ще се възвърне интересът към по-малките жилища с цел отдаване под наем в по-централните части на големите градове. Към покупката на втори дом също ще бъде запазен интересът. Общо на българския пазар за миналата година има 240 000 сделки, което е по-малко от 3% от населението на страната.", пояснява Ганев.
Започнатото ново строителство в цялата страна се равнява на 2 845 000 кв.м.