Сигнализирай!

Ето кои са всички носители на "Оскар" тази година (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
13.03.2023 г.
119
0

Ето кои са всички носители на "Оскар" тази година, обобщени в материал на NOVA. Филмът „Всичко навсякъде наведнъж” е големият победител. Лентата надделя над конкуренцията в седем категории, сред които - най-добър филм, главна женска роля, поддържащи мъжка и женска роля, както и за режисура.

Четири години след триумфа на Димитър Маринов, филм с българско участие грабна статуетката и тази вечер. „Навални” с журналиста Христо Грозев победи в категорията най-добър документален филм.

“Навални” с Христо Грозев спечели “Оскар” (видео)

Най-добър филм: „Всичко навсякъде наведнъж" 

„Чувството е неописуемо. Тази награда е наша. Тя е на целия екип, на прекрасните хора, които го направиха възможен”, заяви продуцентът на лентата при връчването на престижната статуетка. И допълни: „Това е за баща ми, който както много емигранти, почина млад. Той ме научи, че хората са по-важни от печалбата и че никой човек не е по-важен от другия”.

„Благодаря на всички, които ни вдъхновяваха. Докато растях разбрах, че най-доброто, което можем да направим е да се пазим един друг от хаоса на този свят”, заяви режисьорът на филма Даниел Куан.

Най-добра актриса в главна роля: Мишел Йео за „Всичко навсякъде наведнъж”. 

„Благодаря! За всички момиченца и момченца, които ме гледат тази вечер - това е знамето на надеждата. Това доказва, че когато мечтаеш големи неща, те се случват. Дами, никога не допускайте някой да ви каже, че сте прецъфтели! Нямаше да бъда тук без целия екип на „Всичко навсякъде наведнъж. Трябва да посветя тази награда на моята майка, на всички майки по света. Те са супергероите, без тях никой тази вечер нямаше да бъде тук”, каза Йео. 

 „Поздравявам семейството и приятелите ми в Малайзия. Непременно ще донеса „Оскара” при вас. Благодаря и на семейството си в Хонконг, където започна кариерата ми, че ми подадохте рамо, на което да стъпя, за да стигна дотук. Благодаря на Академията. Наистина пишем история!”, добави носителката на престижното отличие.

Най-добър актьор в главна роля: Брендън Фрейзър за "Китът"

„Значи нещата изглеждат така, когато сбъднеш мечтите си. Благодаря на Академията за честта! Благодарен съм на Дарън Аронофски, че ми хвърли един спасителен пояс - творчески, с тази идея. Самюъл Д. Хънтър беше написал историята. Господа, вие имате огромни сърца, като на китове. Имате огромни души. За мен е чест да бъда във вашата категория”, бяха първите думи на Фрейзър, след като взе наградата.

 „Преди 30 години започнах в този бизнес. Нещата не ми се получаваха лесно и едно време недооценявах какво имам, докато то не приключи. Затова искам да благодаря за признанието. Това беше като една експедиция до дъното на морето и след това изплуване нагоре към Слънцето. Благодаря!”, завърши Фрейзър.

Най-добър режисьор: Даниел Куан и Даниел Шайнърт за „Всичко навсякъде наведнъж”

„Искам да посветя този „Оскар” на майките по света и по-специално на моите майка и баща. Благодаря, че не смачкахте моята креативност, когато бях много извратен като малък. Благодаря на всички, които работеха по филма ни”, каза Шайнърт.

„Режисьорът не е нищо без семейството и екипа си. Ако нашият филм има гений, то е благодарение на хората, които го внасят. Геният не идва от индивити, той се появява от колектива. Във всеки един от нас има величие”, добави Куан.

Анимационен филм: „Пинокио” на Гийермо дел Торо.

Актьор в поддържаща роля: Ки Хи Куан за „Всичко навсякъде наведнъж”.

„Благодаря Ви! Майка ми е на 84 години и гледа. Мамо, току-що спечелих „Оскар”. Моето пътуване тръгна от една лодка. Прекарах година в лагер за бежанци и в крайна сметка се оказах на най-голямата сцена в Холивуд. Казват, че такива истории се случват само в киното. Аз не мога да повярвам, че това ми се случи. Това е американската мечта! Благодаря Ви толкова много! Благодаря на Академията, на майка ми, на брат ми! Дължа всичко на любовта на живота ми - на моята съпруга. Трябва да вярвате в мечтите”, заяви развълнувано Куан.

Актриса в поддържаща роля: Джейми Лий Къртис за „Всичко навсякъде наведнъж”. 

„Всички, които направихме този филм, ние спечелихме този „Оскар”. Моят екип-мечта, моят агент, току-що спечелихме „Оскар”. Семейството ми - прекрасният ми съпруг, дъщерите ни. Моята сестра - „Оскар” спечелихме, сестра ми. Всички хора, които подкрепят киното. Хиляди, хиляди! Току-що спечелихме „Оскар”, заедно”. Мама и татко също са номинирани за „Оскари” в различни категории. Спечелих „Оскар!”, каза Къртис.

Документален филм: „Навални”

„Ние дължим толкова много на Христо Грозев - нашият българин. Христо, ти рискува всичко, за да разкажеш тази история”, каза режисьорът на „Навални” Даниел Роър.

Документалният филм „Навални” проследява разкритията, които българският разследващ журналист прави, след като Алексей Навални е отровен през 2020 г. 

Преди наградата Грозев обясни, че заснемането на „Навални” е било трудно, защото е трябвало да се борят с постоянно следене и опити за дезинформация от страна на Русия.

Игрален късометражен филм: An Irish Goodbye

Операторско майсторство: „На Западния фронт нищо ново”

Най-добър грим и прическа: „Китът”

Най-добър дизайн на костюмите: „Черната пантера: Уаканда завинаги” - Рут Картър

Рут Картър влиза в историята. С втората си награда за най-добър дизайн на костюми тази вечер тя става първата афроамериканка, която печели няколко „Оскара”, в която и да е категория.

Чуждоезичен игрален филм: „На Западния фронт нищо ново”

Документален късометражен филм: The Elephant Whisperers

Късометражен филм (анимационен): The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

Най-добър продукционен дизайн: „На Западния фронт нищо ново”

Най-добър саундрак: „На Западния фронт нищо ново”

Най-добри визуални ефекти: „Аватар: Природата на водата”

Най-добър оригинален сценарий: „Всичко навсякъде наведнъж”

Най-добър адаптиран сценарий: „Жените говорят” 

Най-добър звук: „Топ Гън: Маверик”

Най-добра оригинална песен: NAATU NAATU от RRR

Индийският филм RRR е и с българско участие. Тодор Лазаров е човекът, благодарение на когото част от лентата е снимана в България. 

„През 2018 година за първи път ми се обадиха за този филм. Тогава ми предложиха да бъда човекът, който се занимава с конете. Но по това време бях в Лондон. След това ми предложиха да бъда екшън камера оператор. Трябваше да е ангажимент за 5-6 дни, а станаха 6 седмици”, сподели той. По думите му след това той станал екшън режисьор, а след това и продуцент на филма. 

Най-добър монтаж: „Всичко навсякъде наведнъж”

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.