Оцеля ли френското правителство след първия вот на недоверие?
Правителството на президента Еманюел Макрон оцеля след вота на недоверие, гласуван в Националното събрание, информира BBC.
Френското правителство оцеля на косъм след неуспехите около противоречивата пенсионна реформа.
Общо 278 депутати гласуваха в подкрепа на вота на недоверие, при необходими 287 гласа за сваляне на правителството.
Ако вотът беше успешен, Еманюел Макрон трябваше да назначи ново правителство или да свика нови избори.
В ход е вторият вот на недоверие, внесен от крайнодясната партия Национално обединение на Марин Льо Пен. Но първото предложение, което имаше подкрепата на няколко леви партии като Зелената партия и Социалистическата партия, беше единственото, което можеше да успее.
След 100 часа дебати: Сенатът във Франция прие спорната пенсионна реформа
Вотът на недоверие бе внесен, след като премиерът Елизабет Борн използва конституционен член 49:3, за да прокара законопроекта без гласуване миналата седмица.
Оттогава хиляди излязоха по улиците на Франция в знак на протест. През уикенда протестиращите се сблъскаха с полицията. Хиляди запалиха огньове в цялата страна.
Ако обаче и второто предложение е неуспешно, както се очаква, законопроектът за повишаване на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години ще стане закон.
Съюзниците на Макрон са малцинство в долната камара на Националното събрание. Но за да успеят вотовете на недоверие, цялата опозиция трябва да се обедини.
Френската републиканска партия има 61 места. Миналата седмица техният лидер Ерик Сиоти каза, че няма да подкрепят предложенията за вот на недоверие.
Припомняме, президентът Макрон настоява, че пенсионната възраст не може да не се вдигне.
Данните показват, че от всички над 30 държави в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, французите взимат пенсия най-дълго. А вдигането на възрастта е широко непопулярно, сочат анкетите.
“Тази реформа не трябва да се приема. Макрон отлично разбира, но се преструва че е забравил. Много хора гласуваха против Марин Льо Пен, а не за него и програмата му. Нека не забравяме, че демокрация означава какво искат хората. И ние му казваме “не”, обяснява бивша работничка в мебелна фабрика.