За Волгин, автоцензурата и постистината в журналистиката. Днешната цензура е "постистина", в която се налагат конспиративни теории. Надали има как Съветът за електронни медии (СЕМ) да противостои на този процес. Това коментира бившият председател на СЕМ доц. Георги Лозанов на дискусия на тема "Автоцензурата - проблем на българската журналистика?". Само журналистите могат да противодействат на това явление със собствената си съвест и практика, каза още доц. Георги Лозанов.
Организираната от регулатора дискусия се фокусира върху обсъждане на качествата на Петър Волгин, един от водещите на предаването "Политически НЕкоректно" по БНР, пише OFFNews.
„Усещане за пропагандни внушения“ видя СЕМ в предаването на Волгин
Лозанов посочи, че Волгин е бил "либерален, свободен тип журналист" преди да влезе в пропагандна роля. Въпросът е дали, когато си обществена медия, можеш да държиш в цялото си предаване да възпроизвеждат твоята позиция.
"Няма друг като Волгин - такова чудо няма. Такъв голям нарушител на закона за обществени медии аз не съм виждал. Проучванията показват, че няма пресечна точка между слушателите на Волгин и слушателите на Силвия Великова (тя и Волгин се редуват като водещи в предаването "Политически НЕкоректно" - б.а.) Не е въпросът просто да се санкционира Волгин, а аудиторията да е защитена, да има избор, и ако може - да избере друго", обясни Лозанов.
Множество изтъкнати журналисти присъстваха на дискусията. Сред тях Златимир Йочев (bTV), Георги Любенов (БНТ), Миролюба Бенатова (TV1), Константин Вълков (Дарик), Диана Янкулова (БНР), Асен Йорданов (Биволъ), Илия Вълков (АЕЖ) и Калин Манолов.
Илия Вълков цитира изследване на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ), което засяга големите медии с повече влияние.
Според данните автоцензурата сред европейските журналисти расте.
Изследването, публикувано в края на 2022 г., посочва, че най-голям външен натиск върху репортерите оказват политици, държавни институции, икономически субекти и рекламодатели.
Председателят на Съюза на българските журналисти (СБЖ) Снежана Тодорова заяви, че както цензура, съществува и автоцензура сред българските журналисти и че това трябва да се признае.
Калин Манолов поиска темата за автоцензурата да се конкретизира около войната в Украйна. И да се уточни какво трябва да бъде цензурирано или автоцензурирано по темата. Той посочи, че мненията са полярни и че няма как двете страни да се консолидират.
"Това, което витае във въздуха, но никой не казва е, че говорим за Петър Волгин. Вие му правите мониторинг на всеки три месеца и се установява, че няма нарушение на морала. Как стигате до този извод, след като преди това констатирате нарушение? Волгин борец срещу цензурата ли е със своето предаване?", попита Манолов.
Пролет Велкова от СЕМ коментира, че не ѝ харесва тона на дискусията.
"Тези, които следят работата на СЕМ, са забелязали, че съм от най-сериозните критици на Петър Волгин, но ми се струва, че в момента не се държим професионално и принципно, а фокусираме разговора върху неговата личност", отбеляза тя. И добави, че не е добре Волгин да бъде сатанизиран и че за него може да се направи отделно обсъждане.
Диана Янкулова заяви, че е поставена в много неприятна позиция да обсъжда свой колега, с когото работи. Тя каза, че като председател на редколегията в БНР може да посочи много случаи, в които тя и колегите ѝ "надлежно" са констатирали нарушения в предаването на Волгин и са ги предали "нататък по реда".
"Ние не можем да взимаме реални решения от името на генералния директор. Какви са неговите съображения за санкциите, от които би се стигнало и до реално уволнение за Волгин - не знаем", каза Янкулова.
Илиян Василев: Волгин е удобният „луд“ на Борисов, Пеевски и особено Костадинов
"Не очаквайте СЕМ да се меси в кадровата политика, на която и да била медия", подчерта Соня Момчилова.