Сигнализирай!

Фирмите не искат да се лишат от печалби, призовават за по-висок ДДС за всички

Gospodari.com
Gospodari.com
24.03.2023 г.
54
0

Фирмите не искат да се лишат от печалби, призовават за по-висок ДДС за всички, предаде Mediapool.

Бизнесът и икономистите у нас искат да се увеличи данъчната тежест за гражданите вместо тази на бизнеса. Като мярка за спасяване на Бюджет 2023. Председателят на управата на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев и бившият зам.-министър на финансите Любомир Дацов защитават идеята за 22% ДДС вместо данък "свръхпечалба". Това стана ясно от техните интервюта в последните дни за NOVA.

България е една от малкото държави в ЕС, която облага много повече физическите лица, отколкото корпорациите. По данни на Евростат за 2019 г. България има най-ниското ефективно облагане на едрия бизнес в целия ЕС. A сдружение "За Земята" изнесе информация, че топ 10 на най-големите по приходи частни предприятия в страната са платили нищожните 71 млн. лв. данъци през 2020 г.

Ивайло Пенчев: Да се дават помощи на бизнеса е нелепо (видео)

Oсновен принос за събирането на средствата в бюджета имат обикновените граждани. Веднъж с данъка върху доходите си (през 2021 г. в България ДДФЛ носи с 42% повече средства от корпоративния данък). Но още повече със солидните "невидими" данъци върху потреблението и вноса (ДДС и акцизи), при които България е европейски шампион с 50% от общата данъчна тежест. Корпоративните данъци у нас играят твърде скромна роля в осигуряването на данъчни приходи.

Велев и Дацов предлагат неравновесието да се задълбочи още повече тази година

Служебният финансов министър Росица Велкова предложи през второто полугодие на 2023 г. да се въведе еднократен солидарен данък върху свръхпечалбите на фирмите. Като една от мерките за свиване на дефицита в бюджета до 3% от БВП, какъвто е критерият за влизане в еврозоната. Основният аргумент на Велкова е, че през всяка от последните две години данъчната печалба на бизнеса у нас е нараснала с над 10 млрд. лв. Това е на фона на годишни ръстове от 1 до 3 млрд. лв. преди това.

Финансовото министерство обяви предложения за промени в данъчни закони

Предлага се основата за определяне на солидарната вноска да бъде разликата между данъчната печалба за периода от 1 юли 2023 г. до 31 декември 2023 г. и 50% от средната стойност, увеличена с 20%, на данъчните печалби за 2018, 2019, 2020 и 2021 години. Ставката на данъка ще е 33%.

По груби изчисления на Mediapool новото облагане би донесло допълнителни приходи в бюджета от около 2 млрд. лв.

МФ в момента не среща на практика почти никаква подкрепа за идеята си да обложи бизнеса извънредно с цел солидарност с гражданите. Именно затова започват да се появяват алтернативни идеи за попълване на фиска.

"Дойде времето за вдигане на ДДС. Предпочитам лично да се вдигне ДДС на 22% и да не се занимаваме с останалите глупости. Защото това би решило проблема, би намалило търсенето и не би навредило на предлагането. Ззащото данъкът би обрал печалбите на бизнеса", смята Любомир Дацов.

Според Васил Велев за данък "свръхпечалба" се заговори заради "свръхбезотговорните свръхразходи на свръхпопулистките Народни събрания" в последните години. По думите му постигнатият ръст на печалбата през 2021 г. и 2022 г. не е резултат от правителствените стимули. А от "професионализма и свръхработата на мениджърите, предприемачите и служителите" в България. "Бихме предложили ДДС да се увеличи на 22%. Винаги сме били за единна ставка на този данък", каза Велев.  

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.