Дадоха милиони за възнаграждения, а заплатите в университетите са с драстична разлика.
Заплатите на университетските преподаватели се движат в сериозни граници. Това става ясно от форум за проблемите на висшето образование, организиран от синдикат "Висше образование и наука" (ВОН) към КНСБ. Гост на форума е бил бившият министър Красимир Вълчев от ГЕРБ, предаде "Сега". Преди дни подобно събитие е имало с наследника му акад. Николай Денков от ПП. Такива предстоят и с Румен Гечев от БСП и Петър Чобанов от ДПС.
На форума от синдиката са изнесени данни за някои заплати в държавните университети, които показват големи разминавания във възнагражденията. Минималната заплата на най-ниската академична длъжност "асистент" е регулирана. Тя се определя според правителствено постановление. От 1 юли 2022 г. бе решено да се увеличи от 1300 на 1500 лв. От нея зависят и размерите на останалите възнаграждения - на главни асистенти, доценти и професори. Тоест и те следва да бъдат увеличени със съответния процент, което обаче не е станало навсякъде.
"Едногодишният анализ показва, че към 31 декември 2022 г. най-високата средна брутно работна заплата е в Медицинския университет в София - 3664 лв. Тя е 2,55 пъти по-висока от най-ниската в бранша - Висшето транспортно училище "Любен Каравелов" ВУ-ЛК - 1434 лв.". Това посочват от синдиката.
Данните им показват още, че в 7 държавни висши училища средната брутна заплата е от 1434 лв. до 1700 лв. Това се отчита като крайно негативна тенденция за сектора, защото е под средната работна заплата за страната от 1750 лв. Седемте университа са Лесотехническият университет, УниБИТ, Минногеоложкият университет, Стопанската академия в Свищов, Висшето транспортно училище "Т. Каблешков", Висшето училище по телекомуникации и пощи и Висшето строително училище "Любен Каравелов". Най-фрапиращият пример е за намалените заплати във Висшето транспортно училище "Т. Каблешков" (1524 лв.) и Висшето строително училище "Любен Каравелов". Посочват още от синдиката.
Къде отидоха 40-те млн. лв. възнаграждения?
"Съществен проблем се наблюдава в размера на основните трудови възнаграждения за непреподавателския състав. Те са близки до минималната работна заплата за страната. През 2023 г. те са в размер на 850 лв., а за 2024 г. се очаква да бъдат 1003 лв.", казват още оттам.
ВОН към КНСБ през януари внесе в министерството на образованието и в Народното събрание искане за проверка как се изпълняват предвидените в бюджет 2022 г. разходи за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища.
По-конкретно искаше да се провери как са изразходвани допълнителните 20 млн. лв., отпуснати с постановление на МС от август м.г. за повишаване на възнагражденията на преподавателите. Става въпрос за скока на минималната асистентска заплата. А също така и другите 20 млн. лв. - от юли 2022 г. - за издръжка на обучението на държавните висши училища. Те трябваше да се разпределят според качеството.
В писмото си синдикатът даде пример с две висши училища - Университета по архитектура, строителство и геодезия и Лесотехническия университет. Двете заведения на заседания на Академичните съвети са насочили средствата, които следва да се дадат по линия на качеството, за други цели - "издръжка, горива, вода, енергия"". И до днес обаче отговор от служебния просветен министър проф. Сашо Пенов няма.
Ето с колко се вдигат студентските такси в държавните ни университети
Оттук насетне
За предстоящия бюджет за 2023 г. от синдикат "Висше образование и наука" апелират средствата за висше образование да бъдат не по-малко от 1% от прогнозния БВП. Сред исканията им са още - допълнителни 178 млн. лв. за първото полугодие на 2023 г. - за поддържане на тенденцията за повишаване на субсидията за издръжка на обучението и социалните дейности (стипендии, храноден, общежития) за студентите; актуализация на постановлението за основните месечни възнаграждения за академичната длъжност асистент (то да се актуализира на два пъти в годината); размерът на основната заплата на асистентите да бъде не по-малко от 2108 лв. в последното тримесечие на 2023 г.; средната заплата на академичния състав да достигне нивото от 150% от средната работна заплата за страната и др.