Разлики в цените на основни храни, горива и отопление в пет български града.
Експеримент на NOVA сравнява цените между няколко големи градове в страната при покупката на 1 хляб, бутилка олио, килограм сирене, 6 яйца и килограм домати. Към тези хранителни продукти се добавя сметката за отопление за февруари и за литър гориво. Градовете включени в експеримента на предаването „На твоя страна“ са София, Пловдив, Бургас, Монтана и Благоевград.
При храните
Най-скъп излиза пазарът на храните в Пловдив и София, съответно 34 и близо 33 лева. Най-евтино струват петте продукта в Монтана - малко над 25 лева. В Бургас и Благоевград продуктите струват около 29 лева.
Инфлацията принуди европейците да спестяват, а българите да харчат
„По малките центрове, където е по-лоша логистиката имаме по-слаб сблъсък между търсене и предлагане и това формира по-висока цена“, обясни Владимир Иванов от Комисията по тържищата.
Разходите за гориво
При горивата разликата в цените е минилмална, тъй като доставката не петролните продукти идва у нас от една-единствена рафинерия. Най-евтино все пак е зареждането на бензин и дизел в Пловдив и Бургас. А най-скъпо в Благоевград, София и Монтана. Разликата в цената за литър е в рамките на 3 стотинки.
При цените за отопление:
Там цените зависят от типа отопление. Най-ниски са те при домакинствата на ток и парно, а най-високи са тези на газ. Февруарските фактури се движат от 180 до 250 лева.
Финалната сметка показва, че най-големи са разходите за храна, гориво и отопление в Монтана - близо 280 лева. А най-ниски в Бургас и Пловдив, където бюджетът възлиза на малко над 210 лева. В Благоевград сумата е малко над 250 лева а в Сфия - 234.
Имало ли е инфлация при Борисов? Говори математиката
В същото време справка на средната заплата между различните градове показва, че най-високи са доходите в София - над 2500 лева, а най-ниски в Благоевград - 1237 лева.