Месото е лукс в Турция, храните са поскъпнали с 1750%.
Много хора в южната ни съседка страдат от рязкото увеличение на цените на основните храни като месото. Това може да играе ключова роля при президентските избори, посочва DW.
Докато Турция се насочва към вота на 14 май, нарастващите разходи за живот са една от основните теми на дискусия. Турската икономика е в криза от известно време, като страната страда от инфлацията, която в момента е 50%.
Поне това показват официалните данни. Според Независимата изследователска група за инфлация (ENAG) тази цифра достига 112%. А това сочи, че турските власти изкривяват данните.
Земетресенията и цените отказаха голям брой туристи за Турция (видео)
Междувременно турската лира губи все повече стойност спрямо еврото.
Президентът Реджеп Ердоган обяви предизборния манифест на своята партия миналата сряда. Той обеща да върне инфлацията до едноцифрено число, ако бъде преизбран, както и да „победи“ нестабилността на цените на храните.
Според проучване на изследователския център DISK-AR, цените на храните са се увеличили с 1750% през последните 20 години. А партията на Ердоган е на власт от 21 години.
Турция е на пето място в глобалния списък на хранителната инфлация с 69%. Напред са само Ливан, Зимбабве, Аржентина и Иран. По данни на Националния съвет за червено месо, каймата е поскъпнала с над 30% през последния месец, докато миналата година увеличението е достигнало 147%.
За турците кризата не означава само, че им е по-трудно да отидат например на почивка в чужбина. Мнозина дори се борят да си купят храна, което може да повлияе на решението на избирателите на 14 май.
Средният турски гражданин вече не може да си позволи млечни и месни продукти. Такива продукти не са достъпни за всеки, според Семси Байрактар, президент на Турската федерация на геотехническите камари. Производителите вече не могат да хранят животните си заради повишаването на цените на храната за животни, каза Байрактар в интервю за DW.