Сигнализирай!

Порочна практика на фирмите за бързи кредити помага при водене на дела срещу тях

Gospodari.com
Gospodari.com
24.04.2023 г.
50
0

Порочна практика на фирмите за бързи кредити помага при водене на дела срещу тях. Става въпрос за практиката някои условия да се изписват с дребен шрифт, което е забранено от закона. Такава съдебна практика вече е установена у нас, коментира Mediapool.

Доста решения не са окончателно влезли в сила. Въпреки това се наблюдава тенденция, че съдиите са склонни да отсъждат в полза на потребителите на това основание.

В същото време, преглед на делата показва, че се търсят различни начини за заобикаляне на този проблем. Пример за това са твърдения, че изискването за шрифта противоречи на европейските правила. Или пък че няма стандарт, който да каже какво е шрифт 12.

Закон за потребителския кредит

Според Закона за потребителския кредит всеки договор трябва да бъде сключен на хартия или друг траен носител. Освен, че цялата информация следва да е в разбираем вид, е задължително тя да бъде написана и на шрифт не по-малък от размер 12.

Снимка: iStock

Тази промяна в закона е влязла в сила през 2014 г. Дали от недоглеждане или по друга причина обаче и досега много фирми за бързи кредити пропускат да оформят документите си по този начин. И ако се стигне до просрочие или друг проблем и те заведат дело срещу длъжника, в немалко случаи го губят именно заради дребния шрифт.

И все пак

Когато договор за кредит е обявен за недействителен, не означава, че длъжникът вече не дължи нищо. Т.е. позоваването на дребния шрифт не може да доведе до невръщане на заема изобщо. В масовия случай съдилищата постановяват да се възстанови чистата сума на кредита, но без лихвата.

Отбелязваме рекордни нива на изтеглените кредити у нас (видео)

Пример от съвсем скоро е дело, заведено от кредитната компания Т.Б.А.Б срещу мъж, на когото е отпуснала 4157 лв. С подписването на договора той се съгласил да сключи и два вида застраховки - "Живот" и "Безработица", които били платени директно от фирмата и след това – добавени към задължението му. Длъжникът обаче пропуска последните две вноски и му е заведено дело. По време на процеса съдът установява, че двете полици са елемент от договора. В текста обаче са изписани с шрифт по-малък от 12.

"Очевидна е разликата във вида и размера на ползвания шрифт при тези документи при съпоставка с текста на договора за кредит като не е спазено изискването размерът на шрифта да не е по-малък от 12", пише в решението. И на това основание целият договор за кредит се обявява за недействителен.

Какво пише в директивата?

Факт е, че повечето такива дела са за сравнително малки суми. Това обаче не пречи в съдебните зали да се водят люти битки за спечелването им. Често в тези спорове се намесва и европейското законодателство.

Фирмите за бързи кредити се позовават на директива от 2008 г., която поставя общи изисквания за това как трябва да изглеждат и какво да съдържат договорите. И понеже това за шрифт 12 не е изрично упоменато, се твърди, че българската норма противоречи на европейските.

Такова дело е разглеждано наскоро от Върховния касационен съд (ВКС). То стига до последната инстанция, след като районният съд във Варна отсъжда в полза на длъжника, позовавайки се и на аргумента за шрифта, но пък окръжният съд отменя това решение. ВКС връща делото за ново разглеждане и разсъждава върху спора за директива и национален закон.

Съдиите посочват, че специално по въпроса с шрифта има тълкуване от Съда на ЕС, в което пише следното: допуска се национална правна уредба, която налага всички елементи на договор за потребителски кредит да бъдат представени с еднакъв по вид, формат и размер шрифт – не по-малък от 12. Иначе казано – страните-членки са свободни да налагат подобни ограничения на национално ниво и това не противоречи на европейското законодателство.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.