Старата песен на нов глас: Пак ще пренареждат жълтите павета. Това стана ясно от репортаж на БНТ.
Колелото се завъртя и отново стигна изходна позиция. За пореден път емблематичните жълти павета в центъра на София трябва да бъдат пренареждани. Само 7 месеца след ремонта на бул. "Цар Освободител" пред парламента, паветата имат нужда от ремонт на ремонта. Те са доста разместени и на места разстоянието между тях достига 10 см.
Като причина за разместването изпълнителят на обществената поръчка и общината посочват метода по пренареждането и изискванията на Министерството на културата за опазване на културното наследство.
Дани Йорданов от “Господарите” пита “Трейс” за кривите павета и счупените тротоари (РЕПОРТАЖ)
В активната лента пред Народното събрание паветата са най-разместени. Изглежда, че няма как да започне нов ремонт без да бъде затворен участъка за движение. След публикация на "Спаси София" миналата седмица имаше велошествие, за да се види какво е състоянието на настилката.
"Би трябвало да има елементи, които да не пречат и да не повредят павето, когато трябва отново да се пренареди. Има съвременни материали, които не биха навредили на павето, така че при следващо поставяне и пренареждане то да не се разруши", обясни инж. Ангел Попов - пътен експерт.
Позицията на Столична община
Оправдания
Преди да бъдат извадени паветата, фирмата-изпълнител е извадила снимков материал как са разположени преди да бъдат разрушени, казва той. И хората, които са ги правили преди 40 години са се съобразили с това, допълни експертът.
Изпълнителят на поръчката каза, че при обновяването на трасето пред Народното събрание детайлът, който е заложен за изпълнение при пренареждане на паветата чрез прилагане на автентична технология, съгласувана с Националния институт за недвижимо културно наследство, в началото на ХХ век жълтите павета са редени върху "пясъчна възглавница" без свързващ елемент.
След пускането на движението обаче, заради натоварения трафик се получава разместване в хоризонтална посока. Приложената технология е основана за леко и пешеходно движение максимум до 50 МПС-та на ден, включително и аварийни автомобили.