Сигнализирай!

Свободата на медиите е под заплаха, заяви Антониу Гутериш

Gospodari.com
Gospodari.com
02.05.2023 г.
46
0

Свободата на медиите е под заплаха, заяви Антониу Гутериш. В навечерието на Световния ден на свободата на словото генералният секретар на ООН обяви, че медиите са атакувани във всяко кътче на света, предаде AP.

„Истината е застрашена от дезинформация и реч на омразата, които се опитват да размият границите между факти и измислици, между наука и конспирация“. Това каза Гутериш във видеопослание, публикувано в навечерието на 30-годишнината от Световния ден на свободата на словото.

Свободата на пресата „е основата на демокрацията и справедливостта“ и е застрашена, обяви генералният секретар. Той припомни, че през 2022 г. убийствата на работещите в медии са се увеличили с 50%.

Най-малко 67 журналисти са били убити през 2022 г. Освен това дигиталните платформи и социалните медии улесняват екстремистите да разпространяват фалшиви разкази и да тормозят журналисти, коментира Антониу Гутериш.

Снимка: iStock

Гутериш подчерта, че колапсът на медийната индустрия, довела до затваряне на новинарски издания и консолидиране на медиите „в ръцете на малцина“, застрашава свободата на изразяване. Заплашват с нови закони, приети от правителствата по целия свят, като руския закон от 2022 г. Според него всеки, публикувал информация за руската армия, която Москва смята за невярна, може да получи до 15 години затвор.

АЕЖ: Български журналисти също са заплашени от военната цензура в Русия

Русия задържа репортера на Wall Street Journal Евън Гершкович в края на март по обвинения в шпионаж, които Journal отрича. Администрацията на Байдън заяви, че Гершковиш е задържан неправомерно и работи за освобождаването му.

Гутериш отбеляза, че близо три четвърти от жените, упражняващи професията, са преживели онлайн насилие. А една четвърт са били заплашвани физически. Генералният секретар призова светът трябва да се обедини, за да спре заплахите, атаките и лишаването от свобода на журналисти за това, че са си вършили работата, и да спре лъжите и дезинформацията.

„Докато журналистите защитават истината, светът се изправя с тях“, каза Антониу Гутериш.

Настъпването на цифровата ера е променило целия информационен пейзаж, коментира Одри Азуле, генерален директор на ЮНЕСКО.

"Дигиталните платформи предоставиха нови начини за изразяване и информация, но „те също се оказват плодородна почва за онези, които сеят дезинформация, реч на омразата и теории на конспирацията“, добави Одри Азуле, която организира събитието по повод годишнината.

3 май е обявен за Световен ден на свободата на словото през декември 1993 г. от Общото събрание на ООН.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.