Полша иска промяна на договора на ЕС с Pfizer, предаде "Дневник".
Полският министър на здравеопазването Адам Неджелски призова акционерите на американската фармацевтична компания Pfizer да променят договора си с Европейския съюз за ваксините срещу COVID-19. Причината е, че Европа вече не се нуждае от толкова много ваксини.
ЕС все още очаква да получи стотици милиони ваксини на Pfizer, въпреки че епидемията вече е овладяна. Полша и още няколко страни членки (включително и България) оказаха натиск на Европейската комисия да започне преговори с компанията. За да намали доставките и разходите по тях.
В отворено писмо до акционерите на Pfizer, публикувано вчера, Неджелски каза, че доставките от фирмата са безсмислени в настоящата ситуация.
"Въпреки овладяната епидемична ситуация в държавите в ЕС, Pfizer все още планира да достави стотици милиони ваксини на Европа". Това написа той.
"В момента това е безсмислено от гледна точка на общественото здраве. Тъй като много от ваксините ще бъдат унищожени заради изтеклия им срок на годност и ограничената необходимост."
Неджелски изрази разочарованието си от преговорите, които се водят в момента.
"Текущото предложение на Pfizer включва намаляване на дозите, но все още изисква заплащане на такса за отказване на поръчките, която възлиза на половината от цената за доза, която дори не е произведена", оплака се министърът.
Той подчерта, че Полша все още се справя с допълнителни и неочаквани финансови затруднения заради приемането на повече от милион и половина украински бежанци.
"Въпреки че при тези обстоятелства солидарността е очевидна, финансовата цена на тези действия е огромна", написа той.
"Искаме да продължим да оказваме тази помощ на това ниво. Искаме и да доразвиваме програми за здравеопазване и да оказваме здравни грижи на гражданите", каза Неджелски.
С надежда за решение на проблема, той посочи, че "поляците биха искали да повярват, че фармацевтичната индустрия е нещо повече от обикновеното печелене на пари". Министърът подчерта, че "унищожаването на ваксините с логото на Pfizer няма да помогне на никого да твърди, че е намерено решение на проблема".