Месец преди катастрофата Семерджиев заплашвал полицаи. Това става ясно от мотивите на Софийския градски съд за присъдата на Георги Семерджиев, с които bTV разполага.
На 10 юни 2022 година, около месец преди трагичния инцидент на булевард „Черни връх“, той е спрян за проверка от полицейски служители. Тогава е бил със спътница в колата. Направен му е тест за алкохол и наркотици. Пробата е била положителна за амфетамин и метамфетамин. Униформените уведомили Семерджиев, че ще бъде арестуван и задържан. Той най-напред ги заплашил с техните началници, включително предоставяйки телефона си на единия от полицаите с твърдение, че ще разговаря с негов ръководител и им е предлагал пари. След това ги помолил да му дадат възможност да свали часовника и гривните си и да ги остави в личния си автомобил. В този момент Семерджиев се качил бързо в мощната си кола и избягал от униформените, като изоставил спътницата си.
От мотивите на Софийския градски съд става ясно, че фалшивата му шофьорска книжка била изработена с цветен принтер. Нямала никакви защитни знаци и била от обикновена хартия. Причината да шофира с фалшива шофьорска книжка е „изчерпване на всички „контролни точки“. През годините осъденият е имал съставени 47 акта, 49 наказателни постановления и 6 фиша за нарушения на пътя.
Семерджиев отговаря за общо 5 обвинения. Най-тежкото от тях е за причиняване на фаталната катастрофа на бул. „Черни връх“, при която загинаха две момичета.
На първа инстанция Семерджиев получи присъда от 20 години затвор при първоначален строг режим. Той беше осъден и да заплати 700 000 лева кръвнина на близките на Хариет, които са и граждански ищци, и частни обвинители.
МВР търси още виновни за проверките за наркотици на Семерджиев (видео)
Едно от най-противоречивите неща по време на съдебния процес бяха две експертизи, чиято цел беше да покаже дали Семерджиев е употребил наркотици, преди да се качи зад волана на фаталния 5 юли миналата година.
Едната експертиза даде положителен резултат, другата - отрицателен. От мотивите става ясно, че съдът е приел, че Семерджиев е управлявал мощния джип след употребата на наркотични вещества.
„Противоречивите моменти, касаещи този аспект на делото, произтичат както от обстоятелството, че поради неговото бягство от местопроизшествието, той не е бил тестван за алкохол и наркотици непосредствено след инцидента, така и от приетите две разнопосочни експертни заключения, едно от които не установява наркотични вещества в принудително иззетата по-късно кръв, а другото – констатира наличие на метамфетамин“, пише още в мотивите.
Посочва се още, че методът, използван за експертизата, дала положителен резултат, е „значително по-чувствителен“ и е можел да „долови“ метамфетамин в кръвта в количество под 70 нанограма на милилитър“.