Сигнализирай!

Открити са признаци за древни буйни реки на Марс

Gospodari.com
Gospodari.com
12.05.2023 г.
81
0

Открити са признаци за древни буйни реки на Марс. Има много доказателства, че някога вода е текла на Червената планета.

Вече можете да се разходите по Марс с невероятен 3D онлайн глобус

Учени смятат, че тези скални ивици може да са били образувани от дълбока, бързо течаща река. За първи път подобно доказателство е открито на Марс, пише Space. Марсоходът Perseverance на НАСА засне тази снимка на място наречено „Skrinkle Haven“. Използвана е камера Mastcam-Z и е снимано между 28 февруари и 9 март 2023 г.

снимка: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Има много признаци, че някога вода е текла на Червената планета. Но повечето от тези доказателства сочат към езера, океани или сравнително леки потоци. Един такъв пример са древните потоци. Те са открити от марсохода Curiosity на НАСА в огромния кратер Гейл.

Но по-младият братовчед на Curiosity - Perseverance, който изследва различен кратер на Марс, наречен Jezero, се е натъкнал на отдавна мъртво речно корито, което изглежда напълно различно. То включва едри зърна и калдъръм, както и обемисти плоскости, които не могат да бъдат изместени от обикновена струйка.

„Снимката показва река с буйно течение, което придвижва със себе си много отломки“, каза в изявление Либи Айвс, постдокторант в Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА (JPL). „Колкото по-буен е потокът от вода, толкова по-лесно може да премества по-големи парчета материал.“

Марсоходът Perseverance на НАСА засне тази мозайка от хълм, наречен "Pinestand". Учените от мисията смятат, че високите седиментни слоеве, подредени един върху друг може да са били образувани от дълбока, бързо течаща река.

Снимка: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Perseverance събра част от тези новооткрити доказателства на място, което екипът на мисията нарича Skrinkle Haven. Мястото включва извити ивици от наслоени скали, които почти сигурно са били образувани от мощно течаща вода, казаха служители на НАСА.

Но потока на реката, която е изваяла този пейзаж, остава въпрос с отворен отговор. Защото може да е била река, която се вие като змия и бреговете й са се изместили с течение на времето. Или да е била "сплетена", белязана от стърчащи пясъчни ивици.

И в двата сценария скалните групи вероятно са били много по-високи първоначално. Но са били намалени до сегашния си размер от пясъкоструйния марсиански вятър.

„Вятърът е действал като скалпел, като е отрязал върховете на тези отлагания“, каза в същото изявление сътрудникът на научния екип на Perseverance Майкъл Ламб. Той е специалист по реките, базиран в Калифорнийския технологичен институт в Пасадена.

„Ние наистина виждаме подобни пейзажи на Земята, но те никога не са толкова добре изразени, както на Марс“, добави Ламб. „Земята е покрита с растителност, която скрива тези слоеве.“

Допълнително доказателство за бързотечаща древна вода е хълмът Пайнстанд, който се намира на около 0,28 мили (0,45 километра) от Скринкъл Хейвън. Pinestand включва седиментни скални слоеве като някои се издигат на височина до 65 фута (20 метра).

„Тези слоеве са аномално високи за реките на Земята“, каза Айвс. „Но в същото време най-често срещаният начин за създаване на тези видове земни форми би била река.“

Perseverance ще продължи да изследва тази интригуваща планета, която изследователите смятат, че е била способна да има живот, подобен на Земята, преди много време.

„Това, което е вълнуващо тук е, че навлязохме в нова фаза от историята на Jezero. И това е първият път, когато виждаме среда като тази на Марс“, каза в същото изявление Кейти Стак Морган, заместник-учен от проекта Perseverance. „Мислим за реките в различен мащаб от преди.“

Perseverance кацна на Jezero през февруари 2021 г. заедно с малкия хеликоптер Ingenuity на НАСА. Той изучава геологията на Jezero, търси признаци на минал живот на Марс и събира проби за завръщането си на Земята.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.