Създадоха безсмъртни стволови клетки за отглеждане на месо.
Всички техники за култивиране на месо от клетки, получени от животни, се сблъскват с един и същ проблем. Това е биологичната граница на клетъчното делене. Средно тя е около 50 пъти, като след тази граница клетките вече не са жизнеспособни и са необходими нови клетки, за да се продължи производството.
Бирата и цацата по морето се превръщат в лукс (видео)
Данни
Постоянното обновяване на клетъчната основа за култивиране е скъпо и неудобно. Изследователи от университета „Тъфтс“ са решили този проблем. Те са разработили безсмъртни мускулни стволови клетки от говеда, които могат да растат и да се делят безкрайно. Все още обаче не е ясно доколко е безопасно да се консумира месото, създадено от тях.
Производството на клетъчно месо изисква мускулни и мастни клетки с висока способност да растат и да се делят. Производството на такива продукти е скъпо и трудно се разраства. Обикновено изследователите трябва сами да изолират животинските стволови клетки. Или да използват моделни клетъчни линии от по-малко важни видове, като например клетки на мишки.
Нормалните мускулни стволови клетки, взети от живи животни за започване на култивиране, обикновено се делят само около 50 пъти, преди да започнат да стареят и да престанат да бъдат жизнеспособни. Въпреки че дори тези стволови клетки теоретично биха могли да произведат значително количество месо, безсмъртните клетки, разработени от учените, имат няколко предимства пред тях. Едно от тях е възможността за производство на повече месна маса. И още, наличието на новите безсмъртни клетки намалява бариерата за навлизане на други компании и изследователи в производството на месо на клетъчна основа.
Още информация
Необходими са два етапа за превръщането на нормалните мускулни стволови клетки на говедата в безсмъртни стволови клетки. Повечето клетки с делението и стареенето си започват да губят ДНК в краищата на хромозомите си, наречени теломери. Клетките се „износват“ подобно на конци. Това води до грешки при копирането или поправката на ДНК, загуба на гени и в крайна сметка до клетъчна смърт.
Изследователите са създали говежди стволови клетки, които могат непрекъснато да регенерират теломерите си, като ефективно поддържат хромозомите „млади“ и готови за следващия цикъл на репликация и клетъчно делене. Втората стъпка към клетъчното безсмъртие е да се принудят клетките непрекъснато да произвеждат протеин, който стимулира критичния етап на клетъчното делене. Това ускорява процеса и помага на клетките да растат по-бързо.
Мускулните стволови клетки не са краен продукт, годен за консумация. Те трябва не само да се делят и да растат, но и да се диференцират в зрели мускулни клетки. Учените успешно са диференцирали конструираните стволови клетки в зрели мускулни клетки, но все още няма пълна и цялостна идентичност с животинските клетки или нормалните говежди стволови клетки.
Учените ще продължат да изследват дали тези клетки могат да възпроизведат вкуса и текстурата на естественото месо.
Източник: Kaldata