Meta изненада конкуренцията и подари на света изкуствения си интелект. Решението е взето, за да може всеки да изгради собствен чатбот.
Технологичният гигант Meta е решил да подари разработката си в изкуствения интелект LLaMA безплатно на света. Решението е взето, за да може всеки да изгради собствен чатбот, пише Дневник.
Изненадата от собственика на Facebook се базира на решение от февруари. Безплатният достъп до "перлата в короната" на Meta става чрез публикуван код за системата и одобряване поотделно на всеки желаещ. Но предварително той трябва да предостави имейла си на компанията, което крие рискове според някои експерти.
Google разработва изкуствен интелект за писане на имейли
На практика Meta дава технологията си с изкуствен интелект като софтуер с отворен код. Той може да бъде копиран, променен и използван повторно, безплатно, предоставяйки на външни хора всичко, което им трябва, за да създадат чатботове сами.
Критики
Всичко това показва коренно различния подход на Meta в битката за бъдещето на технологиите. А тя се ожесточава в Силициевата долина. Влиянието на компанията, според Марк Зукърбърг, "може най-добре да се утвърди, като се сподели и всички по-бързо се придвижват към бъдещето". Обратно, Google и подкрепяната от Microsoft - OpenAI, водят откровена "оръжейна надпревара" в областта.
Предвид риска от дезинформация и слово на омраза, както и разпространяването им от чатботове, Meta е критикувана, че не действа внимателно. В самата компания се чудят дали заплахата всъщност не е друга: тя да загуби преднината си, заедно с OpenAI, ако звездата на LLaMA изгрее по света.
Позицията в Meta е, че притесняват конкурентите си. Правителства и потребители ще откажат да приемат изкуствения интелект, ако е само под контрола на големите корпорации. Както отбелязва главният учен в областта на изкуствения интелект на Meta, Ян Льокун: "Искате ли всяка система с изкуствен интелект да бъде под контрола на две могъщи американски компании?"
Правилата на играта
Този подход на споделяне на технологии, включително в изкуствения интелект, не е нов. Но възходът на чатбота ChatGPT от края на ноември миналата година и надпреварата, която отприщи, промениха правилата на играта. Meta също работи от години по изкуствен интелект, а собственият ѝ модел LLaMA е способен да анализира голямо количество текст. Kниги, статии от "Уикипедия", история в чатове и други - на чиято база сам съставя текстове и води сложни разговори.
Критиките към тези стъпки обаче не са само от другите корпорации. В "Станфорд" на базата на този модел е разработен собствен изкуствен интелект, който генерира текст с множество проблеми. Например инструкции как човек да се отърве от труп без да го хванат или изказвания в поддръжка на възгледите на Адолф Хитлер. Според изследователя Муса Думбуя: "ако това се предостави на обществеността, ще е като "в някоя бакалия всеки да разполага с граната".
Meta опитва да омаловажи ситуацията и казва, че създаването на текстове, изпълнени с омраза, не могат да се спрат. Но важното е да се предотврати разпространението им. Нещо повече, при отворен достъп технологичният напредък е по-бърз и всеки може да допринесе за системата.