Сигнализирай!

Прочутият горнооряховски суджук се прави от румънско говеждо

Gospodari.com
Gospodari.com
09.06.2023 г.
153
0

Прочутият горнооряховски суджук се произвежда основно от охладено говеждо месо от Румъния, пише "СЕГА". Това е първият наш продукт, влязъл в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания.

Единствените три фирми, които имат право да произвеждат деликатеса у нас споделят, че причината за ползването на вносна суровина е липсата на достатъчно количество качествено говеждо месо у нас.

Горнооряховският суджук се произвежда от едносортно качествено говеждо месо. Не можем да произвеждаме хубав суджук с лоша суровина, но за съжаление в България вече много трудно се намира. В бъдеще не знаем как ще се случват нещата.“, обяснява Христо Христов, собственик на "Родопи - 96".

"Румънското охладено говеждо месо не е проблем за спазването на защитената рецептура за производството на горнооряховския суджук.", пояснява другият производител - Румяна Добрева от "Р.А. Боби 03". 

Въпреки това, трудности съществуват при доставката и на тази суровина, главно с цената.

Самата защита така е направена, че в този продукт няма абсолютно никакви адитиви. Един обикновен суджук излиза от сушилнята след 7-8 дни, докато горнооряховският стои в сушилнята не по-малко от 15 дни. Това означава, че днес купуваш суровината на една цена, а след само 15 дни тя вече е друга. Миналата година суровината струваше 7-7,50, лв., тази година е 15 лева.“, казва Добрева.

Това прави продажбата на суджука на реална цена много трудна, а крайният потребител рядко може да си позволи закупуването на хубава и качествена стока.

Търновският суджук става част от защитените продукти в ЕС

Основният проблем е, че няма животни

В България вече почти няма месодобивни породи говеда. По данни на Съюза на говедовъдите само около 20 000 са типичните месодайни крави във ферми у нас, като голяма част от тях се изнасят. 

Фермерите обясняват, че пагубни за животновъдството са се оказали тежките изисквания за кланиците, наложени при присъединяването ни към ЕС. Тогава много от собствениците предпочели да ги затворят, вместо да инвестират. Месопреработвателните предприятия също не развиват кланици. Така животновъдите се изправят пред абсурдна ситуация - нямат къде да заколят животните, за да ги продадат на месопреработвателите.

 Сега секторът се надява да се договорят средства по европейски програми за мобилни кланици, каквито има в ЕС.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.