Германски модни брандове изпаднаха в несъстоятелност. Експертите виждат в това знак за настъпващи структурни промени на пазара, пише Булевард България, позовавайки се на анализ на Spiegel. Въпросът е кой ще оцелее и кой не.
Според експерта по търговия на дребно от Университета във Вормс Йорг Фундер сега се отстраняват слабите и недобре позиционираните компании. Според него става дума по-скоро за структурно приспособяване. Това дори би било добре за останалите компании, тъй като пазарът е залят с модни стоки.
Тенденцията бива отключена от рефлекса на клиентите да спестяват от ненужни покупки на фона на опасенията от силно повишената инфлация. От това страдат най-вече брандовете в средния пазарен сегмент – между луксозните и масовите стоки, защото те „са по-скоро взаимнозаменяеми“. Фундер смята, че те регистрират значителна загуба на продажби заради онлайн бизнеса. Същевременно разходите за енергия в производството и логистиката, за памук и бои се увеличават.
Инвестиралите в преосмислянето на стратегията още преди кризата с коронавируса сега имат шанс да спечелят точки. Фундер дава пример с модна компания, която отрано е редуцирала търговските си обекти. Разширила е онлайн бизнеса си и паралелно с това ефективно е създала необходимите за новата пазарна реалност системи.
Колко е скъпо да живееш под наем в Германия