Алексей Навални се изправя пред съда, но без журналисти в зала. Ако бъде признат за виновен в екстремизъм, той ще прекара десетилетия в затвора.
Съюзничка на Навални отива в затвора заради “екстремизъм”
Руският опозиционен лидер е изправен пред нов съдебен процес. Ако бъде признат за виновен по новите обвинения, той ще прекара десетилетия в затвора. Съдебното заседание се състоя в наказателната колония в Мелехово. Тя е на около 235 км източно от Москва, където Навални вече излежава присъди за 11 и половина години, пише bTV.
Неговите поддръжници обвиняват руските власти, че арестът на Навални през 2021 г. е свързан с политически мотиви. Според тях Кремъл се опитва да го пречупи в затвора, за да заглушат критиките му срещу президента Владимир Путин.
Навални е изправен пред множество обвинения, включително създаване на екстремистка мрежа и финансиране на екстремистка дейност.
Съдебните документи за новите обвинения са свързани с шест различни члена от руския наказателен кодекс. Включително подстрекателство и финансиране на екстремистка дейност и създаване на екстремистка организация.
Той беше арестуван през 2021 г. в Русия, след като се завърна от Германия. Там той се възстановяваше от отравяне, за което руския опозиционер обвинява Кремъл. Руските власти отрекоха да са замесени.
В съобщение, публикувано миналия месец в неговия профил от поддръжниците му, Алексей Навални отговори на новите обвинения с типичната си ирония.
"Е, Алексей, сега наистина загази. Канцеларията на главния прокурор ми предостави 3828 страници, в които се описват всички престъпления, които съм извършил, докато вече съм бил в затвора". Той добави, че не му е било позволено да прочете материалите, за да разбере какви точно са обвиненията срещу него, защото все пак е в изолатора и му е позволено да има само чаша и книга.
Междувременно представители на медиите не бяха допуснати в помещението в затвора, където започна процесът днес. Закрит режим искаше прокуратурата от съображения за "сигурността" на участници в процеса. Но защитата настояваше за открит, тъй като информацията по делото не съдържа държавна тайна. В крайна сметка, журналистите бяха помолени да напуснат залата.