Сигнализирай!

Изтекли имейли разкриват как приятели на Путин са избягвали санкциите

Gospodari.com
Gospodari.com
20.06.2023 г.
69
0

Изтекли имейли разкриват как приятели на Путин са избягвали санкциите. Борис и Аркадий Ротенберг са едни от най-известните руски олигарси, санкционирани след анексирането на Крим от Кремъл през 2014 г. Центърът за изследване на корупцията и организираната престъпност (OCCRP) представя документи за това как двамата братя са защитили състоянието си и кой им е помогнал да го направят.

Двамата братя Аркадий и Борис Ротенберг са израснали в Ленинград. Посещавали уроци по бойни изкуства заедно с бъдещия президент на Русия Владимир Путин. Връзката продължила. С нарастването на политическото влияние на Путин растяло и богатството на Ротенберг. Благодарение отчасти на доходоносни държавни договори, богатството им е нараснало до милиарди по време на управлението на приятеля им от детството.

Снимка: iStock

Но когато Русия нахлува в Украйна през 2014 г., тесните връзки на Ротенберг със стария им спаринг партньор са привлекли нежелано внимание. Огромните им чуждестранни активи са били изложени на риск и братята полагат усилия да отдалечат богатството си от погледа на западните регулатори.

"Почти десетилетие по-късно те остават невероятно богати: списание "Форбс" оцени общото им богатство на 4.9 млрд. долара тази година", обясняват от OCCRP.

След инвазия в Украйна и санкциите на най-мощните държави в света въпросът как двама членове от вътрешния кръг на Путин избягват сериозните последствия е по-належащ от всякога. Отговори дава изтеклият архив, който се състои от над 50 000 документа и имейли, изпратени между 2013 и 2020 г. Документите са получени от IStories и OCCRP и са споделени с 15 други медии. Наречени са

"Досиетата Ротенберг" дават подробна информация. Централна е фигурата на Максим Викторов, 50-годишен бизнесмен, роден в Москва. Компанията и адвокатската му кантора изиграват решаваща роля в координирането на световните дела на братята Ротенберг след наложените им санкции.

Снимка: iStock

Тонове контрабандно злато, маскирано като бисквити, се изнася от Судан за Русия

Няколко месеца след санкционирането на Борис Ротенберг през 2014 г. Викторов получава указания от сина му Роман: „Трябва да обсъдим и подготвим документи“, пише той. По-нататък се описва сложен план за корпоративно преструктуриране. Той цели да запази дела на братята Ротенберг в Хелзинки Хали. Това е голяма финландска арена, която е домакин на концерти, хокей на лед и други спортни събития.

Тези документи трябва да бъдат подготвени в семейството от доверен адвокат и никой друг не трябва да знае за съществуването на тези документи“, гласи бележката.

Схемата изглежда успешна: семейство Ротенберг успява години наред да управлява дела си на арената чрез Роман. До 2022 г., когато Роман също е санкциониран.

Този пример е типичен за следващите години, в които подпомогнати от Викторов, колегите му и множество наети специалисти, семейство Ротенберг използва набор от манипулативни техники, за да прехвърли активите си, защитавайки ги от западните санкции.

Снимка: iStock

Фондът на Навални обяви нови разкрития за хора на власт в Русия (видео)

Архивът показва компании, които се движат по света като шахматни фигури. Нови банкови сметки, които се откриват при закриване на други. Структури на собственост, променящи се в отговор на нови санкции или въпроси от регулаторите. На практика Evocorp Management Company управлява ценни активи на братята. На международно ниво работи с доверени доставчици на корпоративни услуги.

И накрая, архивът разкрива как различни трети страни - включително мъж, за когото се съобщава, че е някогашен бодигард на Борис Ротенберг, и козметичка, таен романтичен партньор на Аркадий Ротенберг, са поели собствеността върху някои от активите на братята.

Викторов казва, че нито той, нито някоя от неговите компании са нарушавали закони, „по-специално санкционното законодателство на САЩ и ЕС“. Той определя констатациите на репортерите като „погрешни“. И допълва, че акционерите на фондовете, управлявани от неговата компания, не са санкционирани лица.

Борис и Аркадий Ротенберг и членове на семейството им не са коментирали разкритията, отбелязва OCCRP.

Според експерта по финансови престъпления от Обединеното кралство Том Кийтинг слабото прилагане на рестрикциите от санкционните органи прави управлението на активи за богати санкционирани лица много печелившо без да носи големи рискове.

„Заплатата често си заслужава. Виждате много малко случаи на лица, добавени към списъци със санкции, камо ли преследвани, за улесняване на избягването на рестрикции“, казва Кийтинг пред OCCRP.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.