Ето кои са пасажерите в изчезналата подводница. Все още не е ясна съдбата на петимата на борда на мини подводницата „Титан”, изчезнала при спускане към останките на "Титаник". В мащабната издирвателна операция участват самолети и кораби от САЩ и Канада, съобщи NOVA.
Стокън Ръш, Хамиш Хардинг, Шахзада Дауд, Сулайман Дауд и Пол-Анри Наржоле са пасажерите в изчезналата подводница.
Собственикът Стокън Ръш е главен изпълнителен директор на OceanGate - частна американска компания за предоставяне на подводници с екипаж за цели на промишлеността и научните изследвания.
Ръш неведнъж е заявявал, че съществуващите разпоредби за подводните плавателни съдове ненужно дават приоритет на безопасността на пътниците пред търговските иновации.
"Повече от 35 години не е имало пострадали при инциденти в търговската подводна индустрия. Тя е неприлично безопасна, но въпреки това не се развива заради всички налагани ограничения", казва Ръш в интервю, публикувано през юни 2019 г. в американско списание.
Преди време Ръш заявява, че неговата подводница е "един от най-сигурните начини за пътуване". Вижте още във видеото:
Хамиш Хардинг е пилот, изследовател и турист в Космоса. 58-годишният британски милиардер притежава компания, специализирана в областта на продажбите и придобиванията на самолети. Тя се слави със световен опит в големи сделки. Хардинг държи и рекорд на Гинес за най-дългото разстояние, изминато в най-дълбоката част на океана с едно гмуркане.
На 18 юни в профила си в Twitter, Хардинг написа: „Горд съм да обявя, че най-накрая се присъединих към OceanGateExped за тяхната мисия RMS TITANIC".
Доведеният син на Хардинг - Брайън Саш, написа във Facebook: "Мисля и се моля за моя пастрок Хамиш Хардинг".
На борда на "Титан" са и пакистанецът Шахзада Дауд (48) и синът му - 19-годишният студент Сулайман Дауд. Те са потомци на една от най-богатите пакистански фамилии. Бащата е заместник-председател на Engro - пакистански конгломерат със седалище в Карачи, който работи в сферата на производството на текстил и торове.
Според уебсайта на Световния икономически форум Шахзада Дауд е член на управителни съвети в различни отрасли. Членува и в Глобалния консултативен съвет на "Prince's Trust International" - благотворителната организация на крал Чарлз III.
Френският водолаз Пол-Анри Наржоле е най-възрастния пасажер на "Титан". Той е капитан на групата за дълбоко потапяне на френските военноморски сили и е част от екипа на Френския институт за изследване и експлоатация на морето. Ръководил е експедиции до "Титаник" и е участвал в други научни и технически експедиции. Прякорът на 73-годишният водолаз е "г-н Титаник".
Легендарният кораб "Титаник" се удря в айсберг и потъва по време на първото си плаване. Загиват повече от 1500 души.
Приблизителни изчисления показват, че на петимата на борда остава кислород за броени часове. Същевременно, търсенето е много трудно. На мястото, на което е потънал „Титаник”, има много обекти, които апаратурата не може да различи от подводницата.
В най-добрия случай кислород на борда има до 13 ч. българско време в четвъртък.
Дори подводницата да не е заседнала на дъното и да е изплувала някъде, екипажът не би могъл да я отвори. Болтове, които се завиват отвън, я държат херметизирана и хората вътре пак ще трябват да разчитат на запаса от кислород в резервоарите. Един от бившите служители на компанията, която предлага спускания до „Титаник”, казва, че никой няма опит в подобно търсене.
По време на издирвателната акция на изчезналата подводница в Атлантическия океан е бил засечен звук от удари, съобщиха по-рано в сряда американските власти. Те са били на интервали от 30 минути и са засичани в продължение на 4 часа.