Google и Meta ще плащат на медиите за новини. За това ще бъдат задължени технологичните гиганти в Канада, предават световните медии.
Сенатът на Канада прие в четвъртък законопроект, който ще изисква Google и Meta да плащат на медиите за новинарско съдържание, което те споделят или пренасочват по друг начин в своите платформи.
Законопроектът, който трябва да стане закон, беше приет на фона на противопоставяне между правителството на премиера Джъстин Трюдо и технологичните гиганти от Силициевата долина. Това уточнява ABC News.
Законът създава равни условия между онлайн рекламните гиганти и свиващата се новинарска индустрия. А канадският министър на наследството Пабло Родригес обеща да отблъсне това, което той описва като „заплахи“ от Facebook и Google за премахване на журналистиката от техните платформи.
Служителите на Meta не искат да ползват създадената от тях метавселена
Meta потвърди в четвъртък, че планира да се съобрази със законопроекта. Оттам ще прекратят достъпа до новини във Facebook и Instagram за своите канадски потребители, както беше предложено по-рано. Но не дадоха подробности за графика за този ход. И казаха, че ще изтегли местните новини от сайта си, преди Законът за онлайн новините да влезе в сила.
Законопроектът ще влезе в сила шест месеца, след като получи кралското одобрение.
Редица медии и радио- и телевизионни оператори похвалиха законопроекта. Той обещава да „повиши справедливостта“ на пазара на цифрови новини и да помогне за привличането на повече пари за редакциите. Технологичните гиганти, включително Meta и Google, бяха обвинявани в миналото, че разстройват и доминират в рекламната индустрия. Както и че засенчват по-малките, традиционни играчи.
Meta, която е базирана в Менло Парк, Калифорния, е предприемала подобни стъпки в миналото. През 2021 г. за кратко блокира новини от своята платформа в Австралия, след като страната прие законодателство, което принуди технологичните компании да плащат на издателите за използването на техните новинарски истории. По-късно сключи сделки с австралийски издатели.
Meta вече бе подложена на тест, който блокира новини за до пет процента от своите канадски потребители. А Google проведе подобен тест по-рано тази година.
Законът за онлайн новините изисква и двете компании да сключат споразумения с издателите на новини, за да им плащат за новинарско съдържание, което се появява на техните сайтове, ако то помага на технологичните гиганти да генерират пари.