Хората с увреждания могат да работят... но не и в България. Това сочат данните на новия портал на ЕС за социална икономика https://social-economy-gateway.ec.europa.eu.
Той бе представен този месец и е част от усилията на Брюксел да приеме нова насърчителна рамка за развитие на социалната икономика в страните-членки, пише "Сега".
Броят на децата с аутизъм се увеличава, НЗОК обаче не прави терапията по-достъпна за родителите (видео)
Според наличните данни, България е една от страните със слабо развит сектор на социалната икономика в Европа.
Предприятията и организациите, които работят предимно за социални ползи отколкото за печалба, държат относително нисък дял от платената заетост - 2,8% при средно за ЕС 6,3%. По този показател страната ни попада в най-неблагоприятната група "развиваща се" страни.
Същевременно високо развит е секторът на социалната икономика в страни като Италия, Франция, Белгия. Там солидарните предприятия формират над 9% от платената заетост.
В Европа работят над 2,8 млн. социални предприятия, които създават над 13 млн. работни места. Разликата в развитието между страните членки на ЕС обаче остава значителна.
България стои относително добре като данъчно третиране на социалната икономика с действащи насърчителни данъчни схеми и облекчения. Страната ни обаче е далеч от желаната политика за насърчаване на социалната икономика през възлагането на обществени поръчки, се посочва още в новия портал.
С цел да улесни държавите-членки ЕК представи този месец предложение за обща европейска рамка за насърчаване на социалната икономика. Тя предвижда серия от насърчителни мерки в областта на финансирането, възлагането на обществените поръчки, данъчното облагане, териториалното сътрудничество и други, пише "Сега".