Сигнализирай!

Учени направиха инжекция, която лекува рак при лабораторни мишки

Gospodari.com
Gospodari.com
30.06.2023 г.
107
0

Учени направиха инжекция, която лекува рак при лабораторни мишки.

Учени представиха потенциално универсален метод за лечение на рак чрез таргетирано унищожаване на тумора. Това става с помощта на алфа частици.

Човек на Зукърбърг: Кучетата са по-умни от настоящия изкуствен интелект

Първоначалните експерименти показват, че еднократно инжектиране е достатъчно за постигане на положителни резултати. Лечението може да се използва дори на много ранен етап. Когато все още не е определено точното местоположение на тумора.

Конкретно

Изследователи от Япония са разработили лечение на рак, което потенциално може да унищожава различните видове тумори с по-малко странични ефекти, съобщава Science Daily. Терапията включва използването на малки количества алфа частици. Тяхното излъчване вътре в раковите клетки унищожава тумора. Но запазва съседните здрави тъкани.

При разработването на новия подход учените са били наясно с натрупването на съединението акролеин в раковите клетки. Първоначално акролеинът е бил изследван като маркер на отделните ракови клетки. Сега, с помощта на радионуклеида астат-211, той е използван като терапевтична цел за съединяване с лекарството.

Веднъж попаднал в раковата клетка, астат-211 започва да излъчва алфа частици. Те унищожават тумора. Здравите тъкани не се увреждат, тъй като в тях почти напълно липсва акролеин.

Мишки

Тестването на метода върху лабораторни мишки намалява три пъти растежа на тумора. Също така осигурява 100 % оцеляване, когато терапията се инжектира директно в тумора. 80% оцеляване има, когато се инжектира в кръвния поток. Учените многократно подчертават, че е достатъчно само едно инжектиране.

„Дори чрез инжектиране на лекарството в кръвния поток успяхме да постигнем подобни много добри резултати. В бъдеще ще можем да използваме този подход на много ранен етап, когато локализацията на тумора все още не е определена“, казва Кацунори Танака, автор на научната работа.

Понастоящем изследователите тестват подхода върху различни видове тумори и се подготвят за провеждане на клинични изпитания.

Източник: Калдата

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.