Опитът за ремонт на Русия ще завърши с нейния демонтаж. Това заявив 30-та годишнина от обявяванвето на Уралската република през 1993 година Олексий Данилов. Той е шеф на Съвета за сигурност и отбрана на Украйна.
Данилов прогнозира кои са субектите на Руската федерация, които може да тръгнат към самостоятелност и независимост от Москва.
Путин се шегува с подхлъзнал се журналист (видео)
Коментарът
"На 1 юли се навършват 30 години от обявяването на Уралската република. Това, което започна като опит за ремонт на т. н. Руска федерация, приключи с нейния демонтаж.
Народите на Урал, Сибир, Кубан, Кавказ, украинския „зелен клин“, Националните републики Татарстан, Башкирия, Удмуртия, Якутия и други имат пълното основание според международното право на самоопределение, на излизане на Руската федерация. На създаване на независими и суверенни държави. Всичко това ще се случи по демократичен начин и без външно влияние", написа в профила си във фейсбук Данилов.
География
Украинският политик визира съществувалата реално от 1 юли до 9 ноември 1993 година в границите на Свердловска област. Републиката е създадена на базата на областта в рамките на действащата тогава конституция на Руската съветска социалистическа република от 1978 г. (чл. 70). За да повиши статута си в рамките на федерацията и да придобие по-голяма икономическа и законодателна независимост.
Съществуването й е прекратено с указ на президента на Руската федерация № 1874. Документът разпуска Свердловския областен съвет и се освобождава от длъжност ръководителя на администрацията Едуард Росел.
Предпоставките за учредяването на Уралската република възникват още в началото на 80-те, когато първи секретар на Свердловския областен комитет на КПСС е Борис Елцин.
През 1990 Елцин се кандидатира за депутат в 74-ти национално териториален район - Свердловск и Первоуралск и по време на среща с избиратели обявява като част от предизборната си програма.
"Да се даде на всички национални автономии независимост, право и възможност да влязат с предложение за създаване на нови национално-териториални образувания, в които местното население е мнозинство", казва тогава той.
В останалата част от територията, в допълнение към тези автономни образувания Елцин предлага създаването в Русия на след референдум на 7 руски републики: Централна Русия, Северна, Южна, Волга, Урал, Сибир и Далечен Изток.
Хронология на Уралската република
25 април - Референдум за разширяване на правомощията на Свердловска област. 83,4 на сто от участвалите са "за" издигане на правомощията в рамките на Руската федерация. Избирателната активност е 67 процента.
1 юли - Свердловският областен съвет провъзгласява Уралската република и започва работа по създаването на нейната конституция.
14 септември - Семинар в Екатеринбург на тема "Уралската република и целостта на руската държава". Подписано е изявление от ръководителите на регионите Свердловск, Перм, Челябинск, Оренбург, Курган за намерението им да участват в разработването на икономически модел на Уралската република, базиран на региона на Урал. Проектът за новото териториално образувание получава името "Голяма Уралска Република".
27 октомври - Свердловският областен съвет одобрява конституцията на Уралската република.
31 октомври - Конституцията на Уралската република влизав сила. С Указ № 1 Едуард Росел си възлага задълженията на губернатор на републиката, а ръководството на региона става правителство на републиката с премиер Валерий Трушников.
2 ноември - Едуард Росел участва в разширено заседание на Съвета на министрите на Руската федерация. На тази среща президентът на Руската федерация Борис Елцин каза, че желанието на регионите да повишат статута си е естествен процес, който правителството трябва да вземе предвид.
5 ноември - на пресконференция Едуард Росел обявява подкрепата на президента Елцин за Уралската република.
8 ноември - по предложение на губернатора Едуард Росел регионалният съвет обявява референдум за одобрение на Конституцията за 12 декември и избори за губернатор и двукамарно законодателно събрание на Уралската република също за 12 декември.
9 ноември - С указ на Борис Елцин Свердловският областен съвет е разпуснат, на следващия ден Росел е отстранен от длъжност. Всички решения за създаване на Уралската република са обявени за нищожни.