Окончателно: ТЕЦ „Марица 3“ загуби делото за сгуроотвалите на предприятието. Това става ясно от публикация на бившия министър на околната среда и водите Борислав Сандов във Facebook.
Решението на Върховния административен съд е относно предписания за задължителни действия за рекултивация на сгуроотвалите на предприятието, на които се изхвърля сгурията и пепелта от изгарянето на въглищата и биомасата в ТЕЦ, обяснява Борислав Сандов.
„Тези задължения са възникнали още преди десетилетие, но “широко затворените очи” на държавните контролни органи са толерирали това нарушение“. Това посочва бившият екоминистър.
Случаят е свързан с това, че с акт на министъра на околната среда и водите на ТЕЦ „Марица 3“ е било указано в рамките на 12 месеца след преустановяване на експлоатацията да извърши техническата рекултивация, в това число и демонтаж на изградените постоянни съоръжения на всяко едно от двете депа. На 22 юли 2022 г. длъжностни лица от РИОСВ – Хасково са извършили планова проверка на депата. Установили са, че техническата рекултивация не е била извършена. Въз основа на установеното при проверката директорът на РИОСВ – Хасково е издал оспореното предписание. Това посочват от пресцентъра на Административен съд - Хасково.
Делото пред Администравине съд-Хасково е образувано по жалба на ТЕЦ „Марица 3“ срещу предписание, с което директорът на РИОСВ – Хасково е указал на дружеството в срок до 30 септември 2022 г. да завърши дейностите по техническа рекултивация на сгуроотвали „Галдушки ливади” и „Горен бюк“ в съответствие с проектите за закриване и рекултивация на депо за неопасни производствени отпадъци.
Сгуроотвалите, освен щети за околната среда и водите, имат и пряка връзка със здравето на хората. При по-силен вятър те разнасят пепел на голям периметър, включително към Димитровград, обяснява Сандов.
Борислав Сандов очаква на база на съдебното решение РИОСВ-Хасково да наложи две санкции на ТЕЦ „Марица 3“. Предвидените в закона глоби са на стойност от 10 000 до 500 000 лв. И от 2000 до 20 000 лв.
ТЕЦ-овете ни тровят, а политиците упорито мълчат
„Очаквам настоящото ръководство на РИОСВ - Хасково и ИАОС да оповестят данните за това къде биват депонирани отпадъците на ТЕЦ „Марица 3“, доколкото в Комплексното разрешително не е упомената конкретната площадка.
Междувременно, делото по оспорваната от тях принудителна мярка за затваряне на ТЕЦ-а премина през няколко заседания на Административния съд в Хасково и следващото такова е насрочено за 24-и октомври“, пише още Борислав Сандов.
Това не е единственият проблем със сгуроотвали и шламохранилища на предприятия, свързани с Христо Ковачки. Въпрос на политическа воля е те да бъдат разкривани и решавани, коментира Сандов.