ЕС препоръча да се увеличи производството на антибиотици, предаде "Дневник". Препоръката се основава на прогноза за сходна заболеваемост от респираторни инфекции. Като тази през отминалата зима, когато оралните антибиотици в цяла Европа не достигаха. Тогава цели групи препарати през определени периоди липсваха от аптеките.
"Ако търсенето през предстоящия зимен сезон е подобно на средното ниво на потребление през предходните години, събраните данни предполагат, че предлагането в ЕС на перорални форми на ключови антибиотици от първа и втора линия за респираторни инфекции ще съответства на търсенето през следващата зима".
Това се казва в съвместно изявление на Европейската агенция по лекарствата и Европейския орган за готовност и реагиране при извънредни ситуации в здравеопазването (HERA).
Анализът е направен въз основа на данни за търсенето и предлагането на амоксицилин, амоксицилин/клавуланова киселина, пеницилин V. Както и азитромицин, кларитромицин, цефтриаксон, цефотаксим и пиперацилин-тазобактам.
Европейските институции нямат право да указват на държавите членки лекарствената политика, която да следват. Националните власти са длъжни да планират и осигуряват нужните медикаменти. ЕС може да издава само препоръки, оставяйки преценката за изпълнението им на здравните власти.
Съветите на ЕС от днес (17 юли) препоръчват да се увеличи производството на ключови антибиотици. Както и здравните власти "да продължат да се ангажират с притежателите на разрешения за търговия", като се задействат преди есенния и зимния сезон. Така ще дадат на производителите достатъчно време, за да гарантират, че разполагат с достатъчен производствен капацитет. И по този начин ще отговорят на изискванията.
Посочва се още, че поръчките на лекарства трябва да са "както обикновено, без да е необходимо да се запасяват". Тъй като това може да причини или влоши дефицита. Препоръка е отправена и към лекарите да не изписват антибиотици без необходимост. Като ги прилагат само за лечение на бактериални инфекции.
"Антибиотиците трябва да се използват разумно, за да се поддържа тяхната ефикасност и да се избегне антимикробна резистентност". Това се казва още в насоките, изпратени до европейските столици.
Те "не са подходящи за лечение на вирусни инфекции като настинка и грип, където не са ефективни", пишат лекарствената агенция и Еврокомисията, като съветват властите да организират информационни кампании за гражданите за употребата на антибиотици.
Еврокомисията ще събере в четвъртък експерти от здравните министерства в 27-те членки на ЕС, за да обмислят какво още е необходимо за подсигуряването на антибиотици.
Европейският съюз работи по списък лекарства със значително въздействие върху общественото здраве, за които трябва да се вземат мерки за увеличаване на доставките им, за да се осигури непрекъснатост на грижите за пациентите по всяко време. Очаква се първата версия на списъка на ЕС с критични лекарства да бъде пусната до края на 2023 г.