КС образува дело за референдума за българския лев. Това става ясно от съобщение на Конституционния съд, цитирано от novini.bg.
Институцията е образувала дело по искане на народни представители за установяване на противоконституционност на решението на Народното събрание за отказ от произвеждане на национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?".
“Възраждане” в траур: Референдумът срещу еврото не мина
Припомняме, че в петък от "Възраждане" внесоха жалба в КС във връзка с референдума за запазване на българския лев. Тя е подписана от 49 народни представители. Освен цялата парламентарна група на партията на Костадин Костадинов, под документа се е разписала и тази на "Има такъв народ" (ИТН), както и независимият депутат Радостин Василев.
Докладчик по делото е съдия Соня Янкулова.
На 7 юли парламентът отхвърли предложението за произвеждане на национален референдум за запазване на лева.
Въпреки юридическото образование на някои от представителите на партията, въпреки че дори самият Костадинов е юрист по квалификация, оказа се, че референдумът не е законосъобразен.
Официално поставеният въпрос беше “Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 г.?”. Той цели да отложи приемането на европейската валута с 20 г.
След близо 4 часа на пламенни дебати, народните представители отхвърлиха свикването на референдума с 98 гласа “против” и 46 “въздържали се”. “За” гласуваха 68 депутати от “Възраждане”, ИТН и БСП.
Преди това проекторешението на “Възраждане” беше отхвърлено и от Правната комисия.
Част от доводите са, че той противоречи на определени разпоредби в българската Конституция. Проблем се явява формулировката на въпроса от юридическа гледна точка. В него е поставено “единствена официална валута“, което влиза в противоречие с официалната валута на България – лева.
Така поставеният въпрос създава объркване и излиза, че гражданите трябва да гласуват за елиминирането на лева и заместването му от еврото. Това никога не е било дискутирано и не съществува като изискване за приемането ни в еврозоната.
Друг мотив е, че проекторешението противоречи и на Закона за референдумите. И че с присъединяването ни към Евросъюза сме приели влизането в еврозоната.
Проблем създава и времевата рамка от 20 години, което създава икономически неясноти и затруднения.