Харчим още 7 милиона лева за неизползваната пленарна зала в Партийния дом. Както и журналистически "изолатор", ако депутатите се изместят в нея.
Депутатите в нова пленарна зала за 19,5 млн. лв. от 2018 г.
Сагата със зала "Света София" в бившия Партиен дом, която депутатите трябваше да използват като нова пленарна зала, продължава. До началото на 2020 г. реконструкцията само на това помещение е струвала на данъкоплатеца над 23 млн. лв. За преустройство на залата бяха отпуснати пари от втория кабинет на Бойко Борисов, пише СЕГА.
Народните представители действително успяха да заседават там, но за кратко, като ситуацията беше допълнително затруднена от ковид кризата. През 2021 г. ИТН предложиха депутатите да се върнат обратно в сградата на пл. "Народно събрание", тъй като според тях мястото е "символ на парламентаризма". А залата в партийния дом е "символ и паметник на комунизма". От тогава до сега залата е е празна.
Днес обаче стана ясно, че в подкомисията за бюджета на Народното събрание е внесено предложение за партийния дом да бъдат отделени още 7 млн. лв. Едната идея е фирмите, които са ремонтирали сградата да бъдат индексирани за свършената работа с още 4,5 млн. лв. "Излиза, че имало наредба на Министерски съвет, която е препоръчителна, но не е задължителна", каза Тошко Йорданов от ИТН.
Освен това са предвидени още 2,5 млн. лв. за озвучителна система на залата. Както и видеоекрани, интернет камери и възможност всеки депутат да може да говори от място. "Цялата щуротия да се говори от място е безсмислена. Това значи, че някой го мързи да мине 15 метра да излезе на трибуната, за да говори. В Европейския парламент е така, но там е огромно, а ние не сме зала Арена Армеец", заяви Йорданов. И допълни, че вместо тези 7 млн. лв. да се предвидят за сектор с ниски заплати, депутатите искат да ги дадат за "щуротии с ясното съзнание, че вътре има много приятни комисионни”.
Но освен парите, които трябва да бъдат инвестирани в подобрението на зала "Света София", се появява и друг проблем. Когато от септември 2020 г. до април 2021 г. заседанията на парламента се водеха там, журналистите нямаха пряк достъп до народните представители. В новата сграда медиите бяха отделени от депутатите и натикани на приземния етаж в стая без вентилация. Те нямаха право до общите помещения, както и да задават въпросите си спокойно. На практика бяха изправени пред невъзможността да вършат работата си.
Ако и сега бъде взето решение заседанията на Народното събрание да се извършват в Партийния дом, то журналистите отново ще бъдат поставени в "изолатор". Силно се надяваме този проблем да бъде разрешен и медиите да имат своето законно право да упражняват професията си свободно.