Държавата харчи с милиарди повече за заплати през последните години, коментира "Сега". За три години - от 2021 г. насам, разходите на държавата за заплати в публичния сектор са се увеличили с 4 млрд. лв. От 11,4 млрд. лв. през 2020 г., този разход в хазната в проектобюджет 2023 вече стига 15,7 млрд. лв.
Тези близо 16 млрд. лв. се оказват недостатъчни. И май ще се окажат едно от малкото неща, за което ще се намерят пари между първо и второ четене на проектобюджета. Заради протестите, взеха да се обещават нови стотици милиони за възнаграждения. МВР отново води парада с крупната сума от 150 млн. лв.
7 месеца след началото на годината бюджет 2023 мина на първо четене (видео)
Бюджет или разпарчетосана баница?
Хаосът в политиката по доходите в администрацията бе предизвестен от крупните структурни промени, подхванати от ден едно на кабинета "Петков". Четворната коалиция се зае да създава нови министерства, да мести агенции, да променя устройствени правилници. 7 месеца министрите се занимаваха с рокади в структурата на администрациите, уж привидно с цел реформи.
Истинската цел на подобни преструктурирания обаче винаги е била друга – инсталиране на верни кадри. Това ясно се чу от записа от националния съвет на ПП, в който Асен Василев обяви чистката в администрацията за приоритет. Размествания извън обичайно очакваните предприеха и служебните правителства на Румен Радев, особено кабинетът "Гълъб Донев".
„Сега“ се опита на няколко пъти да получи информация по какъв начин тези размествания са повлияли на възнагражденията в министерствата, но без успех. Така или иначе отделни увеличения станаха ясни при актуализацията на бюджета, но и тук на парче.
Предложеният от Асен Василев проект за актуализация на бюджета за 2022 г. бе прекроен сериозно в зала и отделни сектори спечелиха. Отново без особени аргументи.
МВР с лъвския пай
МВР пак взе лъвския пай от актуализацията на бюджета в частта възнаграждения. За административна реформа и ефективно управление депутатите одобриха извънредни 297 млн. лв. МВР получи 175 млн. лв. от тях.
Със средствата е достигнато 20% увеличение на възнагражденията по данни на МФ. Тъй като актуализацията влезе в сила от средата на годината, допълнителният ресурс за МВР за покриване на това увеличение през 2023 г. възлиза на 350 млн. лв.
Затова министърът на вътрешните работи беше задължен да внесе в срок до 1 септември доклад за структурните промени в Министерство на вътрешните работи. Дали има такъв, можем само да гадаем. Но за особени реформи в МВР миналата година никой нищо не разбра.
Разходите за персонал в МВР вече скочиха над 2 млрд. лв. Това са от 1,8 млрд. в първоначалния вариант на бюджет 2022 до 2,17 млрд. лв. в проектобюджет 2023. От МВР обаче продължават да твърдят, че парите не стигат. И настояват за допълнителни 150 млн. лв. и за тази година.
ГЕРБ вече обеща да осигури исканите от полицаите 150 млн. лв. въпреки силно ограничените възможности на бюджета. И така МВР може да се похвали с половин милиард ръст в рамките на една календарна година. Срещу тази голяма сума не е ясно с какво се е подобрила работата на системата и останалите сектори само настръхват срещу нея.
Държавата харчи с милиарди повече за заплати през последните години