Засаждат дървета на мястото на неправомерно отсечените в къпалня "Мария Луиза". Такова обещание дават от дружеството "Парк Мария Луиза", което е собственик на имота.
Оттам са уведомили районния кмет на "Средец" Трайчо Трайков. Освен конкретните 1.9 декара, според съобщението след съгласуване с общината ще бъде възстановена цялата прилежаща гора на територията на плувния комплекс с обща площ 8 дка.
Протестиращи излязоха пред Столична община в защита на парка и къпалнята „Мария Луиза“ (снимки и видео)
Дневник припомня, че в началото на февруари кметът Йорданка Фандъкова съобщи, че в района на къпалнята без разрешение са изсечени 28 дървета. Проверка е установила, че има издадено разрешително за премахване на други пет иглолистни и пет широколистни дървета. За тях екологът на район "Средец" е преценил, че са напълно изсъхнали и израснали върху бетонови стълби и подпорни стени.
Кметът на района Трайчо Трайков на 26 януари е издал разрешение на собственика на къпалнята за премахването им. Вместо тях, обаче, са изсечени съвсем други дървета, а издънките са оставени.
Тогава градоначалникът наложи на фирмата санкция от 100 000 лева.
"Парк Мария Луиза" АД получи през 2022 г. виза за проектиране за обновяване и модернизация. Тя е издадена от главния архитект на София Здравко Здравков.
В санкционираното дружество участва общинската фирма "Софийски имоти" с дял от 42%. Мажоритарният дял се държи от две фирми, свързани с Румен Гайтански-Вълка. Къпалнята не работи от 2005 г., пише още медията.
Припомняме, че в началото на февруари протестиращи излязоха пред Столична община в защита на парка и къпалнята „Мария Луиза“. Те настояха паркът и къпалнята да бъдат запазени за обществено ползване, като акцията бе подкрепена и от партия „Спаси София“. Повод за демонстрацията бе именно незаконната сеч на територията на парка.
Демонстрантите искаха също възстановяването на Летния театър и осигуряването на широк обществен достъп до тях. Внесен бе списък с 9 осмновни искания, сред които всички обекти с обществена функция в Борисовата градина да бъдат публична собственост, забрана на ново строителство и създаване на нормативна база за управление на цялата територия на Парк „Борисова градина“.