Говори собственикът на кораба, по който руснаци откриха огън в Черно море. В неделя сутринта търговският кораб „Шюкрю Окан” е спрян от руския военен съд „Василий Биков” в международните води на Черно Море. На борда му от хеликоптер са се качили руски военни, за да проверят дали няма боеприпаси или друга военна помощ за Украйна.
Курсът на „Шюкрю Окан”
Корабът е тръгнал от град Халкида в Гърция. Край Истанбул е презаредил с гориво, а екипажът се е сменил. След това плавателният съд е тръгнал през Босфора, за да стигне до зоната за закотвяне край румънския град Сулина. Преди това обаче е пресрещнат от руския „Василий Биков”. Били са произведени предупредителни изстрели и корабът е спрян. Точните GPS координати са били предоставени на NOVA от собствениците на кораба. Локацията е на около 140 километра от българския бряг.
Имало ли е руска стрелба по търговски кораб
Собственикът и оператор на „Шюкрю Окан” е Исмаил Окан. Той разказва, че в неделя по време на проверката са поддържали връзка с капитана на кораба. Исмаил Окан обяснява, че руснаците са се качили на борда от въздуха и са проверили всички каюти и помещения, за да търсят скрити военни и военна техника. След като нищо такова не е открито, корабът е освободен.
„Шюкрю Окан, Шюкрю Окан. Аз съм руски военен кораб. Моите оръжия - към твоята кърма. Край”. Това съобщение чуват в мостика на кораба „Шюкрю Окан” в неделя сутринта. Изпратено е от военния кораб „Василий Биков” в международните води на Черно море. „Накарали са капитана да спре двигателите и да чака. Капитанът се е изплашил много, защото такива неща никога не са се случвали в международни води”, споделя собственикът на кораба.
Насочва кораба на запад, за да опита да се свърже с турските власти и компанията собственик. „Капитанът каза, че е имало стрелба, но не и по корпуса на кораба. Стреляли са около него, за да привлекат вниманието на екипажа, може би. Свързал се е с турските военни, обяснил е ситуацията. В този момент руският кораб се е приближил. Над кораба е дошъл и хеликоптер, с който са се качили руснаците”, допълва Исмаил Окан. Започва пълна проверка на борда.
„Проверявали са и паспортите, но са установили, че всички на борда са турски граждани. Около 1 час е продължило претърсването. След това са се качили на вертолета и са освободили кораба”, обяснява собственикът на плавателния съд.
Според международните разпоредби такива проверки в свободни води са позволени, ако държавата, която я извършва, се чувства застрашена.
Капитан Димитър Димитров, президент на Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани, видя ясен опит за сплашване. „Всяка държава има право, когато са нарушени нейните интереси, да преследва, включително и търговски кораби. В случая, предполагам, че Руската федерация точно с това ще оправдае нейните действия”, посочва той.
Бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов допусна, че не е изключено и кораб под български флаг да се превърне в мишена.
От българското Министерство на отбраната засега запазват мълчание.
Версиите за потъването на “Москва”: Какво показват снимките на горящия кораб