"Само" 4 месеца след изборите стана ясно защо машините спираха да работят. Проблемът е бил в некачествената хартия. Това коментира пред NOVA Веселин Тодоров - изпълнителен директор на "Сиела Норма".
"Надявам се БНБ да достави качествена хартия за новите избори", заяви той.
Шефът на "Сиела" поиска и нови USB устройства за памет. "Те не са надежден инструмент, скапват се, нямат дълъг срок на годност. Те са 20-25 000. От 2014 г. флашките със сигурност не стават, от 2019 г. също".
"Все още не сме започнали да обсъждаме доставка на машините, може би ЦИК са решили сами да си направят изборите. Те имат право да правят каквото намерят за добре, имат машини, софтуер и кодове. По сродно авторско право могат да манипулират и променят софтуера, нямат нужда от нас формално. До изборите през април нямаха експерти, които да боравят със софтуера. Може да са наели друга фирма. Може и с промяна в закона да се назначи някой конкретен. Нека който иска, да гласува на хартия. Не е лошо да има две седмици между двата тура", посочи Тодоров.
ДАНС и Жандармерията пазят машините за гласуване, обяви ЦИК (видео)
Бившият член на Обществения съвет към ЦИК Стоил Стоилов обясни, че машинното гласуване е голям проблем. "Има редица нерешени въпроси. Продължителността на изборния ден, структурата на протокола, квалификацията на СИК, обучението и селекцията на хората от комисиите. Голяма част от тях не са счетоводители и чиновници, а хора с различни професии. Трябва да се анализира образователният им състав и на какво се дължат многото грешки в протоколите", коментира той.
Според него със скенер за гласуване резултатът ще отива в дигитална урна. "Алгоритмите са същите като на машината, те събират резултатите по един и същи начин. Чрез СИМ карти и двете машини веднага могат да пратят резултатите в изчислителен център. Но тъй като има страх от манипулация на картата, пак ще има флашки", подчерта Стоилов.