Мистериозните случаи на врагове и критици на Владимир Путин. За тях пише в свой материал агенция "Ройтерс".
Смята се, че лидерът на руската наемническа групировка "Вагнер" Евгений Пригожин е загинал при самолетна катастрофа северно от Москва в сряда вечерта. Информацията за смъртта му не е потвърдена. Но той е бил в списъка на пътниците на самолета, а руските власти съобщиха, че няма оцелели.
Пригожин първоначално беше съюзник на руския президент Владимир Путин. Но се превърна във враг, след като започна въоръжен бунт срещу Москва в края на юни.
Той не е първият от враговете на Путин, претърпял мистериозна смърт или преживяване близо до смъртта.
Евгений Пригожин е загинал в самолетна катастрофа? (видео)
Какво се случи с Евгений Пригожин?
Пригожин някога беше близък сътрудник на Путин, но се превърна във враг, след като оглави това, което руски официални лица описаха като "въоръжен бунт" през юни.
През 2014 г. той основава "Вагнер". Това е паравоенна организация, която се е сражавала в Либия, Сирия, Централноафриканската република и Мали, наред с други страни. Наемниците подкрепяха Кремъл във войната в Украйна, докато Пригожин не призова за въоръжен бунт. На 24 юни той обеща да свали военното ръководство на Русия.
Бунтът беше прекратен след споразумение на Кремъл, според което Пригожин се съгласява да се премести в Беларус. А самият той за първи път публикува видео обръщение в понеделник, за което се предполагаше, че е заснето в Африка.
Според непотвърдени руски медии, Евгений Пригожин и неговите сътрудници са присъствали на среща в сряда с представители на руското министерство на отбраната.
Спекулациите по темата за живота или смъртта му продължават.
Отравянето на Алексей Навални
Най-известният опозиционен лидер в Русия Алексей Навални беше откаран със самолет в Германия през август 2020 г. за лечение, след като беше отровен в Сибир с това, което западни експерти заключиха, че е военният нервнопаралитичен агент Новичок.
Навални се завърна доброволно в Русия през 2021 г. и веднага беше арестуван при пристигането си.
В началото на август тази година Навални получи допълнителни 19 години в наказателна колония с със специален режим, добавени към присъдата му в затвора.
Той вече излежаваше присъди от общо 11 години и половина за измама и други обвинения, които според него също са фалшиви. Неговото политическо движение е забранено и обявено за "екстремистко".
Отравянето на Сергей Скрипал
Бивш руски двоен агент, който предава тайни на британското разузнаване, Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха открити в безсъзнание на пейка пред търговски център в английския катедрален град Солсбъри през март 2018 г.
Те бяха откарани в болница в критично състояние. А британски служители казаха, че са били отровени - подобно на Навални - с Новичок. Става дума за вещество от група нервнопаралитични агенти, разработени от съветската армия през 70-те и 80-те години на миналия век.
И Скрипал, и дъщеря му оцеляха.
Русия отрече каквато и да е роля в отравянето и каза, че Великобритания разпалва антируска истерия.
Хотелската смърт на Павел Антов
Руският политик и милионер Павел Антов критикуваше войната на Путин с Украйна. През юни 2022 г. руските медии публикуваха съобщение в WhatsApp, приписвано на Антов, в което се казва, че ракетната бомбардировка на Кремъл срещу Украйна е „тероризъм“.
Антов се обърна към руската социална мрежа VK, за да отрече да е написал съобщението, настоявайки, че подкрепя "специалната военна операция" на Русия в Украйна.
През декември 2022 г. той почина, след като според съобщенията е паднал от хотелска стая в Индия.
Тялото на 65-годишния мъж беше намерено в локва кръв пред квартирата му в източния щат Одиша, където той беше на почивка с трима други руски граждани.
Смъртта му настъпи два дни, след като друг член на групата, Владимир Биденов, беше намерен в безсъзнание след сърдечен удар.
Смъртни случаи в петролната и енергийната индустрия
През септември 2022 г. Равил Маганов - председател на петролната компания Лукойл - почина, след като падна от прозорец на болница в Москва. Това съобщиха двама източника, запознати със ситуацията, пред Ройтерс, потвърждавайки съобщенията на няколко руски медии.
Но обстоятелствата около падането му бяха неясни.
Руската държавна информационна агенция ТАСС съобщи, че става дума за самоубийство, позовавайки се на източник от правоохранителните органи. В изявление компанията каза, че той е починал "след тежко заболяване".
Бившият член на борда на директорите на Лукойл пък Александър Суботин беше намерен мъртъв в Москва през май 2022 г.
Лукойл зае публична позиция относно действията на Русия в Украйна, като бордът на директорите на компанията изрази своята загриженост относно „трагичните събития“ и призова за „възможно най-бързо прекратяване на въоръжения конфликт“.
Съобщава се и за няколко смъртни случая, свързани с руския държавен енергиен гигант Газпром.
Ръководителят на транспорта на Газпром Леонид Шулман беше открит мъртъв във вила, а изпълнителният директор Александър Тюлаков беше намерен мъртъв в дома си в Санкт Петербург сутринта, след като Русия нахлу в Украйна.
Полската самолетна катастрофа
През 2010 г. президентът на Полша Лех Качински и още 95 души загинаха при самолетна катастрофа в Русия. Полски официални лица казаха, че катастрофата е "политическо убийство", организирано от Кремъл.
Русия отхвърли обвиненията.
През 2022 г. полска правителствена комисия публикува доклад, в който се твърди, че катастрофата е причинена от умишлена детонация на поставени експлозиви.
Отравянето на Александър Литвиненко
Александър Литвиненко, бивш агент на КГБ и отявлен критик на Путин, почина през 2006 г. на 43-годишна възраст, след като пи зелен чай, примесен с полоний-210, рядък и мощен радиоактивен изотоп. Това се е случило в лондонския хотел "Милениум", съобщиха британски служители.
Путин вероятно е одобрил убийството, заключи британско разследване през 2016 г.
Кремъл отрече да е замесен.
Разследване, водено от високопоставен британски съдия, установи, че бившият бодигард на КГБ Андрей Луговой и друг руснак, Дмитрий Ковтун, са извършили убийството като част от операция, която според него вероятно е била ръководена от Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ), главният наследник на КГБ от съветската епоха, пише SBS News.
Литвиненко избяга от Русия във Великобритания и прекара там шест години.
Информатор беше убит по време на джогинг
Александър Перепилични беше намерен мъртъв близо до луксозния си дом в ексклузивен затворен имот извън Лондон, след като бил на джогинг през ноември 2012 г.
44-годишният руснак потърси убежище във Великобритания през 2009 г., след като помогна на швейцарско разследване на руска схема за пране на пари.
Внезапната му смърт породи предположения, че може да е бил убит.
В разследването в стомаха му са открити следи от рядка и смъртоносна отрова от растението гелземиум.
Естествено, Москва отново отрече да е замесена.
Анна Политковская
Журналистката Анна Политковская беше застреляна пред апартамента си в Москва през 2006 г., след като се е връщала у дома от супермаркета.
Тя беше журналист, който съобщаваше за нарушения на човешките права и критикуваше Владимир Путин.
Убийството ѝ е извършено на рождения ден на Путин.
Този акт предизвика протести на Запад и подчерта опасенията за рисковете, пред които са изправени репортерите, работещи в Русия.
Заглавна снимка: Pixabay; Michał Siergiejevicz, Blaues Sofa - Flickr