Какво ще се случи с "Вагнер" след предполагаемата смърт на Пригожин?
Евгений Пригожин прекарва почти десетилетие в изграждането на паравоенната група "Вагнер". Той стана централен участник във военните усилия на Русия в Украйна и войските му помогнаха за разпространението на руското влияние по целия свят, подкрепяйки съюзниците на президента Владимир Путин в Африка и Сирия, пише ВВС.
Сега предполагаемата му смърт предизвика вълна от спекулации за бъдещето на групата. Служителите по сигурността на Запада се чудят кой ще заеме неговото място. И какво ще се случи с наемниците, които някога е ръководил.
Путин наруши мълчанието за самолетната катастрофа с Пригожин (видео)
Кой ще управлява "Вагнер" сега?
Д-р Хоана де Деус Перейра, старши научен сътрудник в Royal United Services Institute (Rusi), каза пред програмата World Tonight на BBC, че смъртта на Пригожин вероятно ще доведе до „известно преустройство“ на групата. Но, според нея, че като цяло операциите на Вагнер вероятно ще продължат почти по същия начин.
„Организацията ще продължи да съществува в бъдеще вероятно с друго име. Но вече доказа, че има капацитета да се адаптира и да се трансформира“, каза тя. „Трябва да гледаме на "Вагнер" не само като на отделен човек, но и като на екосистема. Като на хидра с много, много глави и много различни интереси в Африка.“
Руслан Трад, анализатор по сигурността в Атлантическия съвет, се съгласява. Той каза пред BBC, че смъртта на Пригожин вероятно ще накара някой с връзки с руското военно разузнаване ГРУ да бъде назначен да ръководи групата на негово място.
Но предположи, че основното предизвикателство за Владимир Путин може да бъде намирането на някой с достатъчно дълбоки джобове, който да финансира операциите на паравоенните. И то без да представлява пряко предизвикателство за неговия режим.
„Те ще се опитат да намерят нов спонсор, защото Пригожин беше основният човек с пари там“, смята Трад. „Мисля, че ще бъде по-трудно да се намери нов такъв, защото "Вагнер" има добри командири, но парите са важни тук. Може би ще вмъкнат някой от близкия кръг около Путин.“
Водещи претенденти
Беноа Брингер, журналист, чийто документален филм „Възходът на "Вагнер“ описва възхода на паравоенните формирования, каза пред BBC, че един от водещите претенденти е генерал от ГРУ Андрей Аверянов.
„Вероятно Путин се е нуждаел от време, за да организира тайно прехода. Това би обяснило защо е чакал два месеца, преди да се отърве от Пригожин“, добави той.
Емили Ферис от Rusi отбеляза, че Москва „вероятно ще е научила урока си, че личности като Пригожин със собствените си опасни амбиции са "уайлдкард“. И добавя, че „всеки нов лидер на "Вагнер" вероятно ще бъде някой, избран лично от Кремъл“.
Какво ще се случи с войските на "Вагнер" в Беларус и Украйна?
През по-голямата част от изминалата година "Вагнер" беше най-ефективната бойна сила на Русия в Украйна. Нейните войски успешно превзеха източните градове Соледар и Бахмут след кръвопролитни битки.
Но Ферис казва, че смъртта на Пригожин е малко вероятно да повлияе сериозно на хода на войната.
„Войските на "Вагнер" са извън действие в Украйна след бунта и техните войски са разположени или в Беларус, или са погълнати обратно към Министерството на отбраната. Така че въздействието е непосредствено върху войната в Украйна, където руските сили все още възпират украинската контраофанзива вероятно ще бъде минимална засега“.
Тя добави, че изглежда малко вероятно войските на групировкатта да се върнат на бойното поле в Украйна. Поне в краткосрочен план.
Твърди се, че около 8000 войници от паравоенната организация са разположени в лагери в Беларус, след като са последвали Пригожин там след неуспешното му въстание през юни.
Междувременно сателитни изображения, анализирани от BBC Verify, показват, че няколко от палатките в главния лагер на "Вагнер" в Осиповичи, югоизточно от беларуската столица Минск, се демонтират. Някои са напълно или частично свалени.
Снимките са направени от базираната в САЩ компания Planet Labs. Не е ясно точно кога е започнала работата. И дали обитателите на палатките са настанени другаде в Беларус или са напуснали страната.
Финансираната от САЩ медийна група Радио Свободна Европа/Радио Свобода съобщи в четвъртък, че 101 от 273 палатки в лагера вече са били съборени.
Беларус - ключов руски съюзник в нахлуването в Украйна - досега не е направила публични коментари по въпроса.
Все пак бъдещето на бойците на "Вагнер" е неясно, като някои доклади в социалните мрежи предполагат, че няколко войници са отправили изрични заплахи срещу Путин за това, което те твърдят, че е неговата роля в смъртта на Пригожин.
Според Пентагона няма данни ракета земя-въздух да е свалила самолета на Пригожин (видео)
Могат ли войските в Африка и Сирия да продължат да се бият?
Също толкова неясно е бъдещето на наемниците в останалия свят. Групата се превърна в ключов стълб на руската външна политика. Силите ѝ помагат за подкрепянето на правителствата в Сирия, Мали, Централноафриканската република и Либия в замяна на доходоносни права за добив.
Смята се, че през последните дни Пригожин е бил в Западна Африка. Там западните анализатори се опасяват, че групировката се опитва да разшири обхвата си в други страни. Включително Нигер, където току-що беше извършен преврат.
Някои спекулираха, че смъртта на лидера на групата ще принуди Русия да преоцени опитите си да търси влияние в региона. Но много експерти смятат, че децентрализираното командване на групата на континента трябва да ѝ позволи да продължи операциите си безпрепятствено от смъртта на Пригожин.
И още
След бунта през юни се съобщава, че руски служители са летели до Либия, за да се срещнат с Халифа Хафтар. Той е генерал-ренегат, който предизвиква признатото от ООН правителство в Триполи. И са го уверили в продължаващата подкрепа на "Вагнер", независимо от съдбата на Пригожин.
Трад каза пред ВВС, че вярва, че "Вагнер" е толкова силно интегрирана в отбранителната инфраструктура на африканските страни, че техните операции няма да бъдат обезпокоени от смъртта на лидера им.
„Командирите, разположени в Сирия, Централноафриканската република или Мали, те вече имат много добри модели там. И имат свободата да действат. Местните командири не са засегнати, защото операциите са отделни. Те имат различни ресурси за това и дори сега набират служители за операции в Сирия и Африка.“
Според него, преките отношения на групата с руското разузнаване ще останат ценен инструмент за Москва. Ще ѝ позволят да действа в „сивата зона“, където може да преследва интересите на Русия, но позволявайки на служители да отричат участие.
Антон Мардасов, чуждестранен учен в Сирийската програма на Близкоизточния институт, каза, че дори след неуспешното въстание на Евгений Пригожин в Русия, командирите на "Вагнер" в чужбина до голяма степен са избегнали репресиите на Кремъл, за да се намали риска от „отслабването на цялостната позиция на Москва“.
Но той посочва, че други наемнически компании все повече се съревновават с ролята на "Вагнер" в Сирия. След бунта през юни на редица войници от "Вагнер" е било предложено прехвърляне към конкурентна компания, наречена PMC Redut.
„Тя работи в Сирия успоредно с "Вагнер" от дълго време“, каза Мардасов пред BBC. „Именно на Редут залагат военните в Сирия".
Ще избледнее ли "Вагнер" бързо от паметта?
Следователно в средносрочен план изглежда малко вероятно операциите на "Вагнер" да бъдат значително повлияни от смъртта на нейния благодетел. Но в дългосрочен план те изглежда ще се реформират в нещо ново, посочва Емили Ферис от Rusi.
„Най-вероятно е да се раздели на две, като останалите групировки без лидери в Беларус ще бъдат разпуснати. А другата фракция, активна в чужбина, ще се превърне в нещо друго, което може да бъде инструмент на руската външна политика“, посочи тя пред BBC.
Що се отнася до наследството на Пригожин, Брингер заяви пред ВВС, че "Вагнер" е "демонстрирал на Кремъл как една частна армия в сянка, способна да действа напълно извън закона, може да бъде полезна в нейните хибридни войни, както и да спечели влияние в чужбина".
„Името на "Вагнер" може да изчезне, но не и наемниците на полето и методът, който тя създаде.“