Ето какво откри индийският апарат на Южния лунен полюс. Индийската агенция за космически изследвания (ISRO) обяви, че луноходът Pragyan е открил следи от сяра и редица елементи - от алуминий, калций и желязо до титан, манган, силиций и кислород.
В публикация на сайта си, допълнена и със спектрографски анализ на лунната повърхност, организацията описва находките като резултат от първия анализ на инструмента с технологията Laser-Induced Breakdown Spectroscopy (LIBS) на работата на лунохода като част от мисията "Чандраяан-3", пише Дневник.
Приборът за лазерно-искрова емисионна спектрометрия също така еднозначно потвърждава наличието на сяра на Луната близо до Южния полюс, където Индия осъществи първото кацане в човешката история миналата седмица, след неуспешен опит през 2019 г.
Продължава търсенето на водород, отбелязва още ISRO. При LIBS се анализира композицията на материалите, като се излагат на интензивни лазерни импулси.
Мисията на лунохода ще продължи около 14 дни. Той продължава да изучава релефа и да търси следи от тектонична активност. По-рано Pragyan предаде данни за температурата. Според тях горният слой на почвата е по-близо до 70 градуса по Целзий, а не 20-30, както се смяташе. Бе изпратена и снимка от повърхността.
Индия ликува след успешното кацане на “Чандраян-3” на Луната (видео)