Замърсяването на въздуха е най-голямата глобална заплаха за човешкото здраве. Това се посочва в ново проучване, цитирано от AFP.
To e проведено от Института за енергийна политика към Чикагския университет (EPIC). Неговият годишен доклад за Индекса за качеството на въздуха (AQLI) показва, че замърсяването на въздуха с фини прахови частици – от превозни средства и промишлени емисии, горски пожари и други – остава „най-голямата външна заплаха за общественото здраве“.
Ако светът може да намали трайно тези замърсители, за да изпълни насоките на Световната здравна организация (СЗО), средностатистическият човек би добавил 2,3 години към продължителността на живота си.
Хиляди умират заради “Марица-изток”, мерки от държавата срещу замърсяването няма
Фините прахови частици са свързани с белодробни заболявания, сърдечни заболявания, инсулти и рак.
Употребата на тютюн, за сравнение, намалява продължителността на живота в световен мащаб с 2,2 години. А недохранването на децата и майките е отговорно за намаление с 1,6 години.
Азия и Африка носят най-голямото бреме. Те обаче имат едни от най-слабите инфраструктури за предоставяне на навременни и точни данни на гражданите. Те също така получават малко финансиране за решаване на този проблем. Например, целият континент Африка получава по-малко от 300 000 долара за справяне със замърсяването на въздуха.
Въпреки че има международно партньорство за финансиране, наречено Глобален фонд, което изплаща 4 милиарда долара годишно за ХИВ/СПИН, малария и туберкулоза, няма такъв еквивалент за замърсяването на въздуха.
Бангладеш оглавява класацията
В световен мащаб Южна Азия е най-засегнатият регион. Бангладеш, Индия, Непал и Пакистан са в първите четири най-замърсени държави по отношение на годишни средни стойности на фини прахови частици, които се откриват от сателити и се определят като частици с диаметър 2,5 микрона или по-малък (PM2. 5).
Концентрациите на замърсяване на въздуха се въвеждат в показателя AQLI. Той изчислява тяхното въздействие върху очакваната продължителност на живота въз основа на рецензирани методи.
Жителите на Бангладеш, където средните нива на PM2,5 са 74 микрограма на кубичен метър, ще получат допълнителни 6,8 години живот, ако числата бъдат приведени към насоките на СЗО от 5 микрограма на кубичен метър.
Междувременно столицата на Индия Делхи е „най-замърсеният мегаполис в света“. Тя със средногодишно замърсяване с прахови частици от 126,5 микрограма на кубичен метър.
Китай, от друга страна, постигна забележителен напредък по отношение на своята война срещу замърсяването на въздуха, която започна през 2014 г. Замърсяването на въздуха е намаляло с 42,3% между 2013 г. и 2021 г. Ако подобренията се запазят, средният китайски гражданин ще може да живее 2,2 години по-дълго.
В Съединените щати законодателни действия като Закона за чистия въздух помогнаха за намаляване на замърсяването с 64,9% от 1970 г. насам. Това помогна на американците да увеличат с 1,4 години продължителността на живота си. Но нарастващата заплаха от горски пожари - свързана с по-горещите температури и по-сухите условия поради изменението на климата - причинява пикове на замърсяване от западните Съединени щати до Латинска Америка и Югоизточна Азия.
Историята на Северна Америка за подобряване на замърсяването на въздуха през последните десетилетия е подобна на тази в Европа. Но остават големи разлики между Западна и Източна Европа, като Босна е най-замърсената страна на континента.